Wyzwiska, hejt, ksenofobia w internecie. Stop przemocy!
Nierzadko w internecie ludzie spotykają się z cyberprzemocą - wyzwiskami i brakiem szacunku dla odmiennych poglądów. Dzisiaj, we wtorek, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, który ma zwrócić uwagę na te zjawiska.
- Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 obchodzony jest 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby - jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony - informuje mł. asp. Bogusława Dudek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-zdroju.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy. Wydarzenie ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komedę Główną Policji.
Komentarze
22 komentarze
A ty co oglądasz i słuchasz, RM, TvTRWAM, co jeszcze ? Przecież ociekasz nienawiścią. Zachowujesz się jakbyś mocno ćpał. Posiadanie narkotyków jest karalne.
Zabawna teoria. Czyli człowiek czyta różne wiadomości na portalach i w ramach odreagowania na swą codzienność rzuca się na pierwsze lepszy komentarz i go atakuje nie mając nic złego na myśli?
Wystarczy znieść kary za fizyczne ataki na innych i zaczniemy się zabijać. W imię rozładowania frustracji.
Nie ma czegos takiego jak hejter, przestancie ludzie wariowac!!! To tylko my wszyscy sflustrowani zyciem codzinnym ludzie, ktorzy w ciagu całego dnia jak znajda 5 minut dla siebie wypisuja w necie losowe bzdury pod czyims adresem
Kultura wypowiedzi 21.01 nie strasz zachowujesz sie jak Grzesiek z Ryśkiem.
Ile tu hejtu tworzonych przez tych, którym się wydaje, że wyznają prawa nakazane nam przez Boga. Hejtu bez dowodów. Opartym tylko na pomówieniach, na walce politycznej. Czy już macie zaostrzone noże i modlicie się, żeby wasz cios zabił?
Chrześcijaństwo umiera. W kraju, który niegdyś mógł być przykładem dla świata w szacunku do Boga.
Litości !
Gość 18.09 ten twój tvn to naprawde slaby program a leją tam wode aż im z butów wylatuje razem z słomą.
Kultura wypowiedzi zależy od wrodzonej kultury osobistej. Mało jest takich ludzi. Młodzi podniecają się swobodą wypowiedzi. Są pewni, że nikt nie wie kim są. Wyzbywają się swych frustracji. A przy tym pokazują, że kultura to dla nich puste słowo. Chyba nie mają pojęcia, co oznacza. Ale młodzi są zachęcani przez dorosłych, który też sądzą, że są nierozpoznawalni. I się mylą. Od dawna istnieją prywatne firmy, które rozpoznają takie osoby i odnotowują ich wypowiedzi. Wprawdzie nie jest to ich najważniejszym celem, ale też nie zupełnie celem pobocznym. Uważajcie na to co piszecie. To się może skończyć dla Was źle. Nie w najbliższych dniach, czy miesiącach. Za kilka lat też, ktoś Wam może przypomnieć co pisaliście i o czym.
Różnica między hejtującą TVP a np.TVN ,Polsatem itp. jest taka,że są prywatne i mogą mówić co chcą i nie nazywają się telewizją publiczną. Jak chcę oglądać pro-pisowską telewizję to włączam Republikę albo Trwam,chociaż ci ostatni też dostają swoją dolę z naszych pieniędzy.
Bezdomny podarował mi dwa samochody...
Nie cierpię prawdy.
Tusk Vision Network przoduje w promowaniu nienawiści
kocham PiS...ale w wyborach będę popierał Popaprańców aby wrócili i aby ci którzy teraz plują na PiS a korzystają z dobrodziejstw tego rządu np. 500+ czy obniżony wiek emerytalny : zostali pozbawieni 500+ a emerytura nie już nawet od 67 jak było za peło tylko od 70 lat !!! i wtedy może ciemnota przejrzy na oczy!!!
Tę opinię o upolitycznionym portalu wyraził kolejny pisiorek zapominając o antyprezydenckim pisemku "Nasze Jastrzębie "
Tvniemcy przodują w podsycaniu nienawiści.
Największy hejt , rasizm, faszyzm i wzywanie wręcz do nienawiści to widzimy w tvp info a raczej tvpis.
Radio: rzadko się z Tobą zgadzam, a raczej w ogóle, ale tym razem masz 100% racji.
To wszystko pikuś w porównaniu z hejtem TVP , a wszystko z naszych podatków!
Chyba pierwszy raz widzę jakiś rzeczowy komentarz radia z daleka;)
A ja mam Was wszystkich w dupie , i co mi zrobicie.
A ja tu kiedys napisałem ze lubię PIS i zostalem tu od najgorszych zwyzywany.
Tu akurat pełna zgoda, tak było, rekiny czasów sprzed neostrady pamiętają takie rzeczy jak netykieta, irc, grupy dyskusyjne, p2m i inne.
Natomiast czym innym jest fakt, że publikowanie na tym portalu artykułów "stop hejtowi" to jakaś hipokryzja do potęgi, bo to chyba najbardziej upolitycznione w stronę Platformy miejsce w tej części Galaktyki.
Kiedys to wszystko nie bylo potrzebne.
Byl, zapomniany juz, zestaw zasad zwany "netykieta". Funkcjonowal.
W ostatnich latach nastapil spadek jakosci przekazu w mediach. Kazdego dnia mozna znalezc przyklady: bledy logiczne, rzeczowe, stylistyczne i ortograficzne w "artykulach". Brak nawet prob przekazania obiektywnej informacji (publicystyka "prawicowa" czy "lewicowa" czy propaganda - tego w ogole byc nie powinno).
Ow tzw. hejt to tylko odpowiedz na ogolne zdziadowienie srodkow masowego przekazu.