Niedziela, 13 października 2024

imieniny: Edwarda, Geralda, Teofila

RSS

Jak długo WSS nr 2 będzie czekał na oddział ratunkowy?

22.12.2017 07:55 | 16 komentarzy | kb

Szpitalny Oddział Ratunkowy już dawno miał powstać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nt 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Jak na razie inwestycja ta nie doczekała się pieniędzy, za które można by ją wykonać. Poseł Krzysztof Gadowski złożył poprawkę do budżetu państwa, która zakłada dofinansowanie do tego zadania 10 mln zł. 

Jak długo WSS nr 2 będzie czekał na oddział ratunkowy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jest placówką o szczególnym znaczeniu w systemie ochrony zdrowia w regionie. Szpital od zawsze funkcjonował i funkcjonuje, jako podmiot przygotowany do przyjmowania najcięższych wypadków, w tym masowych (np. w górnictwie). Z uwagi na położenie szpitala w pobliżu kopalń w okręgu jastrzębskim i rybnickim oraz tras szybkiego ruchu (autostrada A1), granicy z Republiką Czeską, szpital jest zawsze przygotowany na zabezpieczenie medyczne poszkodowanych w katastrofach i wypadkach.

Szpital Specjalistyczny nr 2 jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej, w którym leczeni są pacjenci z miasta Jastrzębie-Zdrój, ale również spoza niego. Pacjenci spoza Jastrzębia stanowią ok. 50% leczonych w szpitalu. Szpital zabezpiecza świadczenia medyczne dla ok. 200 000 ludności. Rocznie w Szpitalu leczonych jest ok. 28 tys. pacjentów zarówno z terenu Śląska, innych województw jak i z zagranicy.

W istniejącej Izbie Przyjęć udziela się rocznie ok. 38 tys. świadczeń ambulatoryjnych oraz przyjmuje się w trybie ostrym ok. 12 100 pacjentów. Celem budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z modernizacją lądowiska jest stworzenie w jednym miejscu możliwie najlepszych warunków do ratowania pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia, na co pozwala również istniejące zaplecze jednostki w postaci szerokiego zakresu realizowanych usług medycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak również doświadczenie i kwalifikacje kadry medycznej. Warto zauważyć, że na terenie naszego miasta w chwili obecnej nie funkcjonuje SOR, a jego zadania realizuje izba przyjęć.