Niedziela, 16 czerwca 2024

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Ambasada Francji nagrodziła jastrzębskie wodociągi

10.11.2017 07:25 | 12 komentarzy | kb

Podczas gali, która odbyła się 8 listopada w Warszawie, wyróżnienie w kategorii „Gospodarka wodna” odebrał Tadeusz Pilarski, prezes Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. 

Ambasada Francji nagrodziła jastrzębskie wodociągi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyróżnienie przeznaczone dla miast, które wykazują dużą aktywność w działaniach pod względem zaangażowania w ochronę ujęć wody oraz zmniejszania stanu ich zanieczyszczenia, działań na rzecz minimalizacji strat wody w sieciach wodociągowych, rozbudowy sieci wodnej czy inwestycji w systemy kanalizacyjne.

Warto podkreślić, że miasto podejmuje szereg proekologicznych działań. Od niedawna 20 detektorów mierzy stężenie pyłów PM10 i PM2,5 oraz temperaturę i wilgotność powietrza. Wyniki pomiarów dostępne są na platformie internetowej , gdzie stan jakości powietrza jest zwizualizowany za pomocą kolorowych uśmiechniętych lub smutnych „minek”.

Miasto dofinansuje również proekologiczne inwestycje, udzielając dotacji do wymiany kotłów c.o. oraz do odnawialnych źródeł energii. Łącznie na ochronę powietrza w 2016 roku wydano 857 826,73 zł, natomiast w budżecie 2017 roku na ten cel zabezpieczono 998 tys. zł. Miasto uczestniczy też wspólnie z innymi samorządami Subregionu Zachodniego w programie edukacyjnym „Gmina z dobrą energią”.

Z kolei na ulicach Jastrzębia-Zdroju można spotkać eko-Patrol. To wyspecjalizowani strażnicy miejscy, którzy nie tylko kontrolują posesje, ale również edukują mieszkańców, co robić, by nie szkodzić środowisku. W październiku eko-Patrol przeprowadził kontrole na terenie 41 nieruchomości. Na terenie 14 ujawniono przypadki spalania odpadów zabronionych.

Miasto dokonuje również nasadzeń drzew w ramach szeroko rozumianej dbałości o estetykę i stan terenów zielonych. Ponadto z miejskiego budżetu kupowane są drzewa i krzewy, które następnie trafiają do szkół, przedszkoli oraz jednostek pomocniczych.

- Chcemy edukować dzieci i młodzież, przypominając, że nie tylko Ziemia służy ludziom, ale i my mamy służyć Ziemi. W tym celu organizujemy bądź włączamy się w organizację rozmaitych konkursów wiedzy ekologicznej i przyrodniczej. Ważne jest, aby postawy proekologiczne kształtować od przedszkola, bo to właśnie młodzi ludzie potrafią skutecznie zmotywować swoich rodziców do troski o środowisko. Dzięki wysokiej świadomości proekologicznej mieszkańców jesteśmy w stanie osiągnąć sukces i następnym pokoleniom przekazać środowisko w stanie lepszym niż je otrzymaliśmy - mówi Anna Hetman, prezydent miasta.