Bohaterowie z Bożej Góry zostali patronami ronda
Bohaterscy Obrońcy Bożej Góry z września 1939 roku zostali patronami ronda, które otrzymało ich imię. W sobotę odbyło się połączone posiedzenie Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój i Rady Gminy Mszana, w celu uhonorowania żołnierzy.
Radni Mszany nadali pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mszana dla pchor. Franciszka Sławika. Statuetkę z rąk wójta gminy Mszana, Mirosława Szymanka, odebrał syn odznaczonego radny Jastrzębia-Zdroju, Tadeusz Sławik.
Radni Mszany nadali też nazwę Obrońców Bożej Góry skrzyżowaniu typu rondo ulic: Wodzisławskiej i Drogi Głównej Południowej. 30 października 2014 roku Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Przewodniczącego Rady Gminy Mszana i Wójta Gminy Mszana o nadanie nazwy Obrońców Bożej Góry skrzyżowaniu typu „rondo” na terenie gminy Mszana, by w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy polskich z września 1939 r.
- Przed nami samorządowcami nie stoją wyzwania takiej skali jak stały nad honorowym obywatelem gminy Mszana Franciszkiem Sławikiem. Nie stoją wyzwania tak bezpośrednio związane z obroną kraju, obroną naszych wartości, ale mimo to ten nasz patriotyzm właśnie przejawia się w dbaniu, o jakość wspólnoty samorządowej - zaznaczył Łukasz Kasza, przewodniczący jastrzębskiej Rady Miasta.
Prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój Anna Hetman podkreślała, że uhonorowanie Obrońców Bożej Góry to efekt działań ponad podziałami radnych z obu gmin.
- Dopisujemy historię do kart, które napisali nasi ojcowie i dziadkowie. Myślę, że tak jak my jesteśmy z nich dumni, że walczyli o to, aby nasza ziemia, nasz kraj był wolny, aby żyło nam się wszystkim tu lepiej. Tak w tej chwili oni z nas są dumni, że zdołaliśmy stanąć ponad podziałami i wspólnie gmina Mszana i Jastrzębie-Zdrój zorganizować tą uroczystość - mówiła prezydent miasta Anna Hetman.
Wójt Mszany oprócz wartości patriotycznych odwołał się także do współczesności i podkreślił mocną rolę samorządu, który podejmuje ważne dla społeczeństwa zadania.
- Miejsce na pograniczu naszych miejscowości nie będzie już anonimowe, a o bohaterstwie naszych mieszkańców będą dowiadywać się następne pokolenia. Poprzez tego typu inicjatywy jesteśmy w stanie pokazać, że samorządy są silną jednostką państwa - zaznaczył Mirosław Szymanek, wójt Mszany.
Komentarze
8 komentarzy
Pomijając kwestie ciągłego trzymania Polaków w sidłach rozpamiętywania i życia wydarzeniami II WS to cóż nam po nazwie ronda? Chyba nikt nigdy dokładnie nie zbadał tych ziem ale \'Mirek handlarz\' nie ma najmniejszego oporu w zastawianiu okolicy swoimi złomami i wysypywaniu ton żwiru pod następne graty. Tak właśnie u nas wyglada dbanie o historie i ciekawe miejsca mocno z nią związane.
Takie pytanie.
Po co nasi włodarze tam się bawili? To nie tereny naszego miasta, niech poszukają sobie zajęć w terenie naszego miasta, znajdzie się na pewno i to nie jedno.
A odnośnie naszych terenów koniec obwodnicy w naszym mieście przebiega po terenie M. Jastrzębia-Zdroju a tablice porozstawiane \"Pniówek\" Mamy jakieś rozbiory w mieście?
Pisowcy gadają o historii, najpewniej wojekna ich kręci, a prezydent JZ i wójt MSzany o współczensoci, o tym, że samorząd to wazna cześć państwa, że działania wspólne ponad podziałami zapewni rozwój. Widzicie różnicę? Seboc dobrze mówi, tej martyrologii mamy dość!
Moznaby komus przypomniec, ze wojna sie juz dawno skonczyla i na swiat nalezy patrzec inaczej.
Taka martyrologiczno-militarno-pseudopatriotyczna retoryka to szkodliwa bzdura.
tacy sami to bohaterowie co i ci przekleci, co chlopow grabili i mordowali niewinnych. tyle barwnych postaci ktore zbudowaly to miasto co daly chwale polsce, Gierek, kiszczak,Jaruzelski lub pierwsza osoba ktora dala niepodleglosc i wolnosc polsce Tw Stalin .
Ufff..bo już myślałem, że będzie \"Bohaterów Smoleńskich\" albo jakiś inny pis-wymysł. Szacunek dla nazwy.
Popieram z satysfakcją tą decyzję Rad miasta i Gminy.
no teraz to już tam będą chociaż trawe kosić