środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Bohaterowie z Bożej Góry zostali patronami ronda

22.05.2017 12:27 | 8 komentarzy | kb

Bohaterscy Obrońcy Bożej Góry z września 1939 roku zostali patronami ronda, które otrzymało ich imię. W sobotę odbyło się połączone posiedzenie Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój i Rady Gminy Mszana, w celu uhonorowania żołnierzy. 

Bohaterowie z Bożej Góry zostali patronami ronda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radni Mszany nadali pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mszana dla pchor. Franciszka Sławika. Statuetkę z rąk wójta gminy Mszana, Mirosława Szymanka, odebrał syn odznaczonego radny Jastrzębia-Zdroju, Tadeusz Sławik.

Radni Mszany nadali też nazwę Obrońców Bożej Góry skrzyżowaniu typu rondo ulic: Wodzisławskiej i Drogi Głównej Południowej. 30 października 2014 roku Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Przewodniczącego Rady Gminy Mszana i Wójta Gminy Mszana o nadanie nazwy Obrońców Bożej Góry skrzyżowaniu typu „rondo” na terenie gminy Mszana, by w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy polskich z września 1939 r.

- Przed nami samorządowcami nie stoją wyzwania takiej skali jak stały nad honorowym obywatelem gminy Mszana Franciszkiem Sławikiem. Nie stoją wyzwania tak bezpośrednio związane z obroną kraju, obroną naszych wartości, ale mimo to ten nasz patriotyzm właśnie przejawia się w dbaniu, o jakość wspólnoty samorządowej - zaznaczył Łukasz Kasza, przewodniczący jastrzębskiej Rady Miasta.

Prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój Anna Hetman podkreślała, że uhonorowanie Obrońców Bożej Góry to efekt działań ponad podziałami radnych z obu gmin.

- Dopisujemy historię do kart, które napisali nasi ojcowie i dziadkowie. Myślę, że tak jak my jesteśmy z nich dumni, że walczyli o to, aby nasza ziemia, nasz kraj był wolny, aby żyło nam się wszystkim tu lepiej. Tak w tej chwili oni z nas są dumni, że zdołaliśmy stanąć ponad podziałami i wspólnie gmina Mszana i Jastrzębie-Zdrój zorganizować tą uroczystość - mówiła prezydent miasta Anna Hetman.

Wójt Mszany oprócz wartości patriotycznych odwołał się także do współczesności i podkreślił mocną rolę samorządu, który podejmuje ważne dla społeczeństwa zadania.

 - Miejsce na pograniczu naszych miejscowości nie będzie już anonimowe, a o bohaterstwie naszych mieszkańców będą dowiadywać się następne pokolenia.  Poprzez tego typu inicjatywy jesteśmy w stanie pokazać, że samorządy są silną jednostką państwa - zaznaczył Mirosław Szymanek, wójt Mszany.