Młodzi jastrzębianie wrócili ze stażu w Niemczech
Dla 31 osobowej grypy stażystów Dwójki zakończyły się praktyki w niemieckim mieście Chemnitz. Dwutygodniowe staże w ramach Programu Erasmus+ były dla uczniów klas ekonomicznych, gastronomicznych i logistycznych okazją do doskonalenia języków obcych oraz szansą zdobycia nowych doświadczeń zawodowych.
Już we wrześniu, po zakończonym procesie rekrutacyjnym, uczniowie rozpoczęli przygotowania do wyjazdu. Uczęszczali na zajęcia z języka niemieckiego, zajęcia pedagogiczne i zawodowe, a także przygotowywali prezentacje na temat kultury, zabytków czy też gospodarki Niemiec.
Podczas trwania stażu uczniowie klas ekonomicznych pracując w firmie F+U Sachsen gGmbH przygotowywali niemiecką dokumentacją handlową (zamówienia, potwierdzenia zamówienia, umowy o dostawę, faktury), uczyli się równieżpodejmować zyskowne decyzje ekonomiczne, które uwzględniały możliwości produkcyjne firmy, jej zasoby finansowe oraz kadrowe. Młodzi logistycy wykonywali czynności magazynowe, takie jak składanie zamówień czy wysyłka towarów, dokonywali inwentaryzacji oraz ewidencjonowali sprzedaż towarów na kasach fiskalnych. Nie zabrakło również pracy na logistycznych programach komputerowych generujących dokumentację handlową. A młodzi kucharze Dwójki? Na nich czekali niemieccy pracodawcy w renomowanych restauracjach i zakładach gastronomicznych. Poznanie kuchni niemieckie i jej tradycyjnych potraw było ciekawym doświadczeniem dla uczniów klas gastronomicznych.
Staż zagraniczny to również szansa na poprawienie umiejętności językowych. Konieczność porozumiewania się w języku niemieckim lub angielskim stała się okazją do pokonywania oporów przed wypowiadaniem się w języku obcym.
Wyjazd na staże zagraniczne to także wycieczki - zarówno te przedmiotowe jak i kulturowe. Plan stażu pozwolił uczniom zwiedzić Lipsk oraz stolicę regionu saksońskiego Drezno. Miasto nazywane "perłą baroku" przykuło uwagę stażystów wspaniałą Starówką oraz zespołem pałacowym Zwinger.
Stażyści uczestniczyli również w wycieczkach przedmiotowych między innymi do Miejskiego Archiwum w Chemnitz, Muzeum Przemysłu, centrum logistycznego EDEKA, Saksońskiego Parlamentu Landtag w Dreźnie czy też fabryki BMW w Lipsku, gdzie młodzi logistycy zapoznali się z nowościami technologicznymi i poznali proces produkcyjny samochodów tej cenionej marki.
Staże zagraniczne zakończyły się dla wszystkich uczniów otrzymaniem certyfikatów od firmy F+U Sachsen gGmbH. Niektórzy stażyści za szczególne zaangażowanie w prace stażowe otrzymali od organizacji przyjmującej referencje. Wkrótce praktykanci otrzymają dokument Europass Mobilność, który potwierdzi zdobyte umiejętności zawodowe, językowe oraz nabyte kompetencje społeczne.
"Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+"
Komentarze
4 komentarze
seboc bardzo lubi naszą zapyziałą i zacofaną dziurę nie ma dzieci, siedzi za monitorem w kapciach i pisze dyrdymały. Jest wietrzne ale jak nie jeździłeś po świecie to chociaż idź na spacer po zapchlonej dziurze. Podróżowało się bezpiecznie, przyjemnie zwiedzało 20- 15 lat temu. Ale jak nigdzie obecnie nie wyjeżdżałeś chociaż po Europie, tylko siedzisz całymi dniami komentujesz większość piszących, to co możesz wiedzieć jak jest obecnie w innych krajach, kiedy dziury nie opuszczasz.
@Gosc
Sam jestes niebezpieczny. Dales sie diablem nastraszyc i siedzisz w tej dziurze zapchlonej na koncu cywilizacji.
Podrozowanie powinno byc obowiazkowe, by mlodzi zobaczyli jak swiat wyglada i funkcjonuje na wlasne oczy.
Jechać z młodzieżą do Niemiec, kiedy tam jest tak niebezpiecznie, to rozumu trzeba nie mieć. Tak i wszystkiego się nauczyli w dwa tygodnie.
Ważne żeby te plusy nie przesłoniły wam minusów