Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Czy NIK skontroluje JSW? Są zarzuty o niegospodarność

04.04.2017 07:40 | 23 komentarze | kb

Jastrzębska Spółka Węglowa może obawiać się kolejnej kontroli. Tym razem Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” chce, aby spółce przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli. Związkowcy dopatrują się w firmie niegospodarności w związku z zarządzeniem majątkiem narodowym. 

Czy NIK skontroluje JSW? Są zarzuty o niegospodarność
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Na podstawie Ustawy o NIK, przedmiotem kontroli winny być objęte kwestie związane ze złożami węgla i metanu oraz inwestycji. Kontrola ta dotyczyć ma zatem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności (art. 203 Konstytucji RP, art. 5 Ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli) postępowania organów Jastrzębskiej Spółki Węglowej w zakresie gospodarki złożami i inwestycji - wyjaśnia Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”.

Związkowcy nie mogą pogodzić się z przekazaniem kopalni „Krupiński” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, co wiąże się z likwidacją tego zakładu.

-  Zdaniem WZZ „Sierpień 80”, dotychczasowy sposób zarządzania KWK „Krupiński” przez Jastrzębską Spółkę Węglową i niewłaściwy nadzór właścicielski, skutkują niezrozumiałą decyzją o zaprzestaniu funkcjonowania tego ruchu zakładu górniczego. W efekcie doszło do porzucenia złoża sięgające 48 milionów ton najwyższej jakości węgla koksowego o wartości ponad 40 mld złotych. Przy wydobyciu szacowanym na 2 mln ton rocznie dawało to perspektywy na dalsze 24 lata wydobycia. Kopalnia ta posiada także złoża węgla energetycznego i półkoksowego oraz bogate pokłady metanu, do eksploatacji którego „Krupiński” został uprzednio przygotowany - napisali działacze w specjalnym oświadczeniu.

Związkowcy z WZZ „Sierpień 80” uważają, że kopalnia „Krupiński” ma dalszą rację bytu i fedrowania i funkcjonowania. 

Decyzję o przeniesieniu KWK Krupiński do Spółki Restrukturyzacji kopalń podjęło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy JSW 1 grudnia 2016 roku. Przez ostatnie 10 lat Jastrzębska Spółka Węglowa dołożyła do Krupińskiego około miliard złotych. Analizowano  wiele scenariuszy dla tej kopalni. Żaden z analizowanych wariantów inwestycyjnych nie gwarantował trwałej poprawy jej wyników finansowych. Zarząd, w miejscu kopalni, planuje stworzyć duże centrum logistyczne całej grupy kapitałowej oraz centrum zagospodarowania metanu.