Kolejka górnicza będzie wozić po nowoczesnym muzeum?
Zwisające druty, łańcuchy, odpadający ze ścian tynk, kawałki szkła. Wszystko to znajduje się w budynku dużego obiektu poprzemysłowego - nieczynnej łaźni górniczej po zamkniętej kopalni „Moszczenica”. Już niedługo miejsce to może wyglądać zupełnie inaczej.
Po samorządowcach, którzy odwiedzili łaźnie po nieczynnej kopalni „Moszczenica” przyszedł czas na dziennikarzy. Zwiedzili starą i nową część budynku. W starej planuje się umieścić postindustrialne muzeum. Nie będzie to jednak muzeum z gablotami, w którym chodzi się w kapciach i nie można niczego dotknąć.
W łaźni mają znaleźć się naturalnej wielkości maszyn, które przybliżą temat wydobycia węgla. Są pomysły zamontowania kolejki górniczej, za pomocą, której goście będą się przemieszczać. Za pomocą techniki komputerowej zostanie przedstawiony proces powstawania pokładów węgla i jego wydobycia. W tym miejscu nauka i poznawanie stanie się ciekawą przygodą.
W łaźni, która teraz pełna jest gruzu, złomu, szkła i walającego się po kątach żelastwa powstanie postindustrialne muzeum, przybliżające przeszłość i kulturę tego regionu. Jastrzębie może dołączyć do miast, które postawiło na zwiedzanie nieczynnych obiektów poprzemysłowych, jak na przykład Ostrawa (huta Witkowice), Rybnik (kopalnia Ignacy), Czerwionka-Leszczyny (dawne osiedle górnicze - familoki).
Miastu Jastrzębie udało się pozyskać modernizację starej łaźni ok. 9 mln zł, pochodzące ze środków unijnych. Istotne jest to, że pieniędzy tych nie można wydać na inny cel, np. remonty czy inne inwestycje na terenie miasta. Partnerami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza, Jastrzębie-Zdrój, DOV Vitkowice, Moravian-Silesian Tourism.
(Film wykonany przez UM Jastrzębie)
Komentarze
19 komentarzy
Jo chca salon gier
Przychodzi weekend co ma robić 90 tys ludzi w Jastrzębiu?
Picie piwa staje się niemodne.
Marszów KOD-u nie ma.
OWN zarąbany syf kiła i mogiła
Park zdrojowy i solanki z zapisami na leżaki ?
Monachium może jest bogate - ale przyszło nam żyć w Polsce za średnią krajową Polską wypłatę.
Targowisko na północnej obraz nędzy i rozpaczy.
Targowisko na Arki Bożka to samo.
2 galerie handlowe ? kino?>
Dlaczego musimy jeździć na basen do Pawłowic, Żor?
Miasto jest sypialnią z lat 70-80 . Epoka węgla się skurczyła, najwyższa pora na zmiany w mieście.
Nowe inwestycje przez nowych inwestorów.
seboc żyje chyba w PRLu nadal. Tylko praca i praca. Rozrywki też są potrzebne w mieście. Po co mamy jeździć i zostawiac pieniądze w innych miastach?
Popatrzcie na jakiej fali jest kopalnia Guido w Zabrzu i jaka promocja miasta. Uważam ,że Jastrzębie zasłużyło sobie również na muzeum.
@putin
Galeria handlowa, wesole miasteczko z kolejka wokol muzeum szmelcu dla dzieci i akwapark - dzieki ludziom, co sobie tak miasto wyobrazaja, bedzie wciaz jak jest.
Wiesz ile jest wesolych miasteczek i akwaparkow w Monachium (gdzie rezyduja BMW, MAN, Siemens, Alianz i caly szereg innych firm?
Ni mniej ni wiecej - dokladnie 0. A ludzie z calego swiata chca tam zyc. Najbogatszego miasta zachodnich sasiadow nie stac na pierdoly.
Jastrzebskie galerie zamkna sie same.
Seboc ,Ty lepiej idż się leczyć psychiatrycznie ,bo widzisz wszystko w czarnych barwach.Takich jak Ty jest w Jastrzębiu bardzo dużo ,a szczególnie główny hamulcowy z PiS-radny Sławik.Ludzie jeżdzili do Żor do sklepów bo On tu nie chciał żadnej galerii bo ważny był jego geszeft na Beskidzkiej.
Kolejne mydlenie oczu przez Panią prezydent
Na początek będą obowiązkowe wycieczki szkolne, a później?
Seboc - ty jesteś chyba jednym z byłych rządzcych, bo tak smucisz, że aż trudno czytać. Idź do spowiedzi, bo Wielki Post jest.
Pasjonuję się zalewaniem ciał fekaliami. Poszukuję w tym synergii z multi-światem.
@do seboc
Po co ci to muzeum?
Pendorylo każdy musi się przejechać .
Żal mi cię człowieku. Jak bardzo Twoje życie musi być smutne. Twoje wpisy to ciągły jazgot na każdy temat to źle, tamto niedobrze. Może sam się w czymś wykażesz, bo jak do tej pory to wyrastasz na głównego malkontenta Jastrzębia.
@zioms
Ja po prostu nie wierze w dobre intencje.
Na terenie dzialala JSAG. Wbrew nazwie, zadna specjalna aktywnosc nie miala miejsca.
Teraz kolejna wielka slomiana inwestycja. Tym razem nikt nawet nie stwarza pozorow finansowego powodzenia projektu.
Cou uzytecznego, co poprawiloby jakosc zycia i funkcjonowania w miescie - nie da sie. Natomiast na to muzeum szmelcu to sie slinia.
\"- Powiedz mi, po co jest ten Miś?
- Właśnie, po co?
- Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten Miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo!\"
seboc ale wszystko upraszczasz... \"wyburzyli zakład przemysłowy by wybudować muzeum\"... Muzeum wybudują BO zburzyli zakład pracy. Lepiej zostawić teren jak jest?
Pomysł jestfajni wart realizacji
Dobra zluzuje.
Dobra Gerard zluzuj majty trochę ok ?
Taka kolejka stala kiedys na 11 Listopada do zabawy dla dzieci.
Postawic prawdziwy pociag osobowy i autobus, dla mlodych ludzi takie pojazdy sa rownie abstrakcyjne co gorniczy kombajn.
Zburzono basen i zaklad przemyslowy, by wybudowac muzeum szmelcu. Smartfony zawsze beda chinskie a samochody niemieckie i japonskie, dlatego, ze wsrod ich producentow slowo \"innowacja\" to nie przenosnia czy zart.