środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Co z jastrzębskimi pustostanami?

24.03.2017 16:49 | 22 komentarze | kb

Pustostany to problem, z którym od lat boryka się nasze miasto. Te, które są w gestii samorządu zostają sukcesywnie zagospodarowywane. Z innymi, które są w rękach prywatnych różnie bywa. Podczas ostatniej sesji, 23 marca, prezydent miasta zaprezentował kompleksowy program zagospodarowania pustostanów. 

Co z jastrzębskimi pustostanami?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budynek przy ul. Szkolnej 1 – obecnie mieści się tu Zespół Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. J. Tischnera oraz Dom Nauki i Rehabilitacji. Po opuszczeniu budynku przez szkołę będzie on przeznaczony na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy, dla dorosłych osób psychicznie chorych i upośledzonych. Został złożony wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych na utworzenie i działalność ŚDS.

Pasaże podziemne – ze względu na mniejsze zainteresowanie handlem w tym miejscu, miasto wprowadziło dodatkowe regulacje umożliwiające wynajem lokali w podziemnych pasażach handlowych organizacjom pożytku publicznego oraz organizacjom pozarządowym wg preferencyjnych stawek, które wynoszą: 0,10 zł netto/1m2/1m-c (organizacje pożytku publicznego) oraz 1,00 zł netto/m-c (organizacje pozarządowe). Wolne lokale zostały też przeznaczone do najmu w drodze konkursu pn. „Lokal na kulturę za 1 złoty”; kolejne udostępniane są nieodpłatnie szkołom publicznym działającym na terenie miasta w celach promocyjnych.

Budynek przy ul. Zdrojowej 5 – przejściowo będzie się tu znajdować Centrum Usług Wspólnych, natomiast docelowo planuje się przeznaczyć obiekt na cele komercyjne.

Budynek przy ul. 1 Maja 61 – obecnie mieści się tu Uniwersytet Trzeciego Wieku, a część pomieszczeń przejściowo przekazano do użytkowania dla Przedszkola Specjalnego w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci. Pozostałe wolne pomieszczenia będą przeznaczone na Centrum Innowacji i Biznesu, które docelowo zajmie cały budynek.

Budynek starej porodówki jest w rękach prywatnego właściciela. Miasto nie ma bezpośredniego wpływu na jego zagospodarowanie.

Willa Antonina – budynek usytuowany przy ul. Zdrojowej 2 przez 14 lat stał, jako pustostan. Obecnie został sprzedany.

Obiekt Łazienki III w Parku Zdrojowym – od 23 lat jest to pustostan. Został wykonany projekt budowlany i przygotowywany jest wniosek aplikacyjny na pozyskiwanie środków unijnych.

Budynek byłych łaźni górniczych kopalni Moszczenica pozostaje niezagospodarowany od 17 lat. Pozyskane zostały środki zewnętrzne na modernizację I etapu z przeznaczeniem na obiekt dziedzictwa postindustrialnego (poprzemysłowego) jako centrum turystyczne nawiązujące do historii miasta, węgla i górnictwa. W II etapie planowane jest uruchomienie powierzchni dla przedsiębiorców i działalności biznesowej i innowacyjnej.

Budynek przy ul. Kaszubskiej 2 – obiekt jest nieużytkowany od 5 lat. W 2016 roku została podjęta pierwsza uchwała o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. W kwietniu zostanie przedłożona właściwa uchwała o zmianie planu. Miejsce przeznaczone jest pod budownictwo mieszkaniowe. W mieście jest ponad 600 osób oczekujących na mieszkanie. Działania podjęte przez JTBS „Daszek” w zakresie budowy nowego budynku przy ul. Witczaka i zagospodarowanie pustostanu przy ul. Kaszubskiej w dużej mierze zaspokoiłyby potrzeby jastrzębian.

Budynek przy ul. Szkolnej 5 – trwa przebudowa budynku na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych Nr 10.

Informacja o pustostanach pochodzi z UM Jastrzębie-Zdrój.