środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Pracownice i żony górników jadą do premier Szydło

07.03.2017 10:21 | 17 komentarzy | kb

We wtorek w południe kobiety zatrudnione w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a dokładnie w kopalni „Krupiński” oraz żony górników chcą spotkać się z premier Beatą Szydło. Zamierzają ją przekonać do tego, aby nie zamykać kopalni „Krupiński”, która do końca marca ma być przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. 

 Pracownice i żony górników jadą do premier Szydło
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kobiety chcą porozmawiać z premier Szydło. Chcą wręczyć jej petycją o wstrzymaniu likwidacji kopalni. Kobiety podkreślają, że przed wyborami pani premier i Prawo i Sprawiedliwość deklarowały wsparcie dla polskiego górnictwa. Podkreślają, że kopalnia „Krupiński” ma bogate zasoby węgla, które pozwalają jej na funkcjonowanie i osiągniecie rentowności.

Decyzję o przeniesieniu kopalni „Krupiński” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń akcjonariusze podjęli 1 grudnia 2016 roku. Zarząd JSW oraz minister energii uważają, że jest ona trwale nierentowna. Zupełnie inne zdanie mają na ten temat przedstawiciele górniczych związków zawodowych.

Przeciwko zamknięciu kopalni Krupiński opowiedzieli się między innymi posłowie Krzysztof Gadowski (PO) oraz Izabela Kloc (PiS). Natomiast poseł Grzegorz Matusiak (PiS) uważa likwidację tej kopalni za uzasadnioną. 

Jak podaje JSW, 316 pracowników Krupińskiego już pracuje w innych zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W dziewięćdziesięciu procentach przeniesione zostały całe brygady robót przygotowawczych wraz z dozorem. Do końca marca wszyscy pracownicy KWK Krupiński zostaną przeniesieni do innych zakładów spółki. 235 osób trafi do Ruchu Borynia, 339 do Ruchu Zofiówka, 504 pracowników do kopalnię Pniówek, 366 do Budryka i dwie osoby do Biura Zarządu. 360 osób zadeklarowało chęć skorzystania z urlopu górniczego oraz z jednorazowej odprawy pieniężnej. Proces przekazania kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wkroczył w decydujący etap i przebiega bez większych problemów. Zgodnie z harmonogramem, przekazanie majątku KWK Krupiński do SRK ma się zakończyć 31 marca 2017 roku. 

- Alokacja pracowników odbywa się na zasadzie porozumienia stron. Przejście pracownika pomiędzy kopalniami Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie oznacza, że zostaje on zwolniony z jednej, a zatrudniony w drugiej kopalni. Żaden pracownik nie otrzymuje nowej umowy o pracę, a jedynie aneks do aktualnej umowy. Pracownika dalej obowiązuje ta sama umowa o pracę. Wszystkich pracowników kopalni Krupiński, którzy zostali i zostaną przeniesieni do innych kopalń Spółki, niezmiennie obowiązują gwarancje zatrudnienia wynikające z Porozumienia zawartego w dniu 5 maja 2011 roku. Przeniesienie kopalni Krupiński do SRK było jednym z warunków podpisanego 29 sierpnia 2016 r. porozumienia pomiędzy zarządem JSW a Obligatariuszami w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. 1,3 mld zł.Uzgodniono obniżenie pierwotnej kwoty spłaty obligacji w początkowym okresie i wydłużenie okresu spłaty o pięć lat, czyli do 2025 r. Przez ostatnie 10 lat kopalnia Krupiński przyniosła ponad miliard złotych straty. Analizowano  wiele scenariuszy dla tej kopalni. Żadna z ośmiu niezależnych analiz przeprowadzonych przez spółkę, nie daje szans KWK Krupiński na stabilne rentowne wydobycie nawet przy bardzo wysokich cenach węgla. Utrzymanie Krupińskiego w strukturach spółki do 2021 roku kosztowałoby JSW - według różnych wariantów od 300 milionów do ponad 520 milionów złotych - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.