Niedziela, 16 czerwca 2024

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Właścicieli domów nie stać na podłączenie do sieci

08.02.2017 07:50 | 22 komentarze | kb

O ekologii rozmawiali we wtorek mieszkańcy, głównie posiadacze domów jednorodzinnych, z którymi spotkała się prezydent Anna Hetman. Skarżyli się na wysokie koszty centralnego ogrzewania, co powoduje, że ogrzewają domy w sposób tradycyjny. 

Właścicieli domów nie stać na podłączenie do sieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Chętnie podłączylibyśmy się do sieci centralnego ogrzewania i w ten sposób ogrzewali domy. Przy czym problemem nie jest samo podłączenie, a koszty bieżące. Ceny, które się nam proponuje są dla nas zaporowe. Dlatego palimy w piecach. Sam jestem mieszkańcem osiedla Tuwima i już nie mogę wytrzymać tego smrodu. Gdyby PEC przygotowało dla nas ofertę, uwzględniającą nasze możliwości, nie byłoby żadnego problemu - powiedział obecny na spotkaniu mieszkaniec osiedla Tuwima.

Przedstawiciel firmy PGNiG Termika, która jest właścielem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej mówił, że ceny za dostarczone ciepło są pod kontrolą Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Poza tym firma musi również wziąć pod uwagę to, że ciepło na terenie Jastrzębia jest kupowane od elektrociepłowni należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Inny mieszkaniec obecny na spotkaniu zwrócił uwagę na to, czym właściciele domów jednorodzinnych palą w piecach.

- Powiedźmy sobie szczerze, ilu z nas pali w kotłach węglem, który nie wywołuje aż takich skutków jak muł czy flotokocnetraty? Często kupuje się ekogroszek brunatny, oferowany przez czeskiego producenta. Jest on tani, ale tak naprawdę to węgiel brunatny. Palenie nim niszczy nie tylko środowisko, ale i nasze zdrowie - mówił.

Podczas dyskusji padły również głosy o tym, że indywidualny odbiorca ma problemy z zakupem węgla energetycznego. Kopalnie sprzedające ten produkt wprowadzają dzienne limity sprzedaży. Chętni do jego kupienia mają w długich kolejkach oczekiwać na możliwość zakupu węgla.