środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Górnicy domagają się sprawiedliwych wypłat

02.02.2017 07:58 | 16 komentarzy | kb

Górnicze związki zawodowe domagają się tego, aby płace w poszczególnych kopalniach nie zeszły poniżej pewnego poziomu, który powinien określić ponadzakładowy układ zbiorowy pracy. Ma to przeciwdziałać poczuciu niesprawiedliwości, tam gdzie wynagrodzenia na podobnych stanowiskach są znacząco niższe. 

Górnicy domagają się sprawiedliwych wypłat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski, który wypowiedział się dla portalu Wirtualny Nowy Przemysł, opowiedział się za uproszczeniem i ujednoliceniem systemu wynagrodzeń w górnictwie.

- Gospodarka rynkowa, gospodarką rynkową, natomiast górnictwo jest jedno. I warunki pracy górników są podobne we wszystkich kopalniach. Oczywiście w zależności od geologii, co dotyczy każdej z kopalń - raz się pracuje w lepszych, a raz w gorszych warunkach. To wiąże się właśnie z geologią i ze złożem, jakie się aktualnie eksploatuje - mówił.

Podkreślał, że dawniej w górnictwie działał ponadzakładowy układ zbiorowy pracy, który ujednolicał płace na określonym poziomie. Jednak został on wypowiedziany przez pracodawców, którzy utworzyli oddzielne układy zbiorowe dla poszczególnych kopalń. Stąd mają wynikać znaczące różnice w wysokości wynagrodzeń osób zatrudnionych na podobnych stanowiskach w różnych kopalniach.

Obecnie w górnictwie istnieje kilka tysięcy różnych stanowisk, kilkanaście dodatków do pensji, nagród, deputatów. Wyliczenie wynagrodzenia jest skomplikowane i może być nieczytelne.

W rządowym programie branży do roku 2030 wykazano, że w górnictwie koszty pracy stanowią ok. połowę kosztów produkcji. W ponad 90 proc. są to koszty stałe. Powoduje to, że spółki węglowe w przypadku wystąpienia spadku cen węgla nie są w stanie elastycznie działać i dostosować się do tej sytuacji. Program rządowy zakłada, że oczekiwanym efektem będzie wypracowanie, razem ze stroną społeczną, taki rozwiązań, które pozwolą racjonalnie wykorzystać środki z funduszu płac.  Jednak zmniejszenie wynagrodzeń nie wchodzi w grę.