środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Wprowadzą zakaz palenia mułem i flotem?

12.01.2017 14:37 | 22 komentarze | kb

Być może jesienią tego roku nie będzie już można palić w piecach węglem brunatnym, mułem i flotami. Tak chce marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, który w czwartek przedstawił projekt uchwały na ten temat. Na razie w Jastrzębiu specjalne eko-patrole kontrolują, czym pali się w piecach. 

Wprowadzą zakaz palenia mułem i flotem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie - mówił w czasie czwartkowej konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

W Jastrzębiu funkcjonują tak zwane eko-patrole, które kontrolują domy w zakresie odpowiedniego gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym spalaniem w piecach.

- W ubiegłym roku skontrolowano 45 palenisk pieców i przeprowadzono 788 kontroli w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. W związku z termicznym przekształcaniem odpadów w 17 przypadkach strażnicy zastosowali postępowanie mandatowe (grzywna do 500 zł). W trakcie 2 kontroli w piecu c.o. były spalane zabronione odpady. Pozostałych 15 interwencji dotyczyło spalania odpadów na otwartej przestrzeni nieruchomości. W grudniu 2016 roku strażnicy pobrali do kontroli próbki popiołu z dwóch pieców, gdzie istniało podejrzenie, że właściciele spalają zabronione odpady. Pobrany materiał został przekazany do badań laboratoryjnych. W przypadku wykrycia w badanej próbce pozostałości po spalaniu zabronionych materiałów, sprawa będzie skierowana do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju, który może orzec karę grzywny do 5000 zł. W tym roku strażnicy przeprowadzili 8 kontroli i pobrali do kontroli próbkę popiołu z jednego pieca - informuje rzecznik jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska.