W Jastrzębiu uczczono Dzień Niepodległości
- Polsce potrzeba porozumienia - mówił przed pomnikiem w Jastrzębiu-Bziu zastępca prezydenta miasta Janusz Buda, podczas uroczystości upamiętniających Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada. W kościele „na górce” została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. W jastrzębskich obchodach nie zabrakło także akcentów kulturalnych.
Przed pomnikiem upamiętniającym wkroczenie Wojska Polskiego do Jastrzębia zorganizowano oficjalne obchody Święta Niepodległości. Honorową wartę zaciągnęli przedstawiciele służb mundurowych i harcerze. O potrzebie porozumienia, budowania i wspólnego działania na rzecz Ojczyzny mówił zastępca prezydenta miasta Janusz Buda.
Druga część uroczystości odbyła się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła („na górce”). Podczas homilii ks. prałat Bernard Czernecki odwołując się do dzieł literatury polskiej mówił o patriotyzmie, o tej miłości Ojczyzny, która skłonna jest do największych poświęceń. W kazaniu nie zabrakło również aktualnych wątków. - Chciałbym prosić, aby nikomu Warszawa nie myliła się z Brukselą czy Berlinem - mówił m.in. ks. prałat.
Szkoła Podstawowa nr 19 (ul. Opolska) zaprosiła wszystkich na wspólną wieczornicę, podczas której odśpiewano polskie pieśni patriotyczne, związane ze Świętem Niepodległości. Na to spotkanie przyszli przede wszystkim uczniowie szkoły wraz z rodzinami.
- Zależy nam na tym, aby w dni tak ważne, jak rocznica niepodległości spotykać się i wspólnie świętować. Młodzież przygotowała program artystyczny, ale wszyscy obecni razem odśpiewali kilka pieśni patriotycznych. Na koniec można było poczęstować się grochówką czy ciastem. Cieszy to, że tak liczne grono osób skorzystało z naszego zaproszenia - mówił dyrektor szkoły Grzegorz Węgliński.
Zainteresowani mogli również wziąć udział w koncercie z okazji piątkowego święta, gdzie wystąpił krakowski kabaret Piwnica pod Baranami.
Komentarze
10 komentarzy
Dziękuję za wyjaśnienie.
Dzień dobry w odpowiedzi do \"Waldi\". Myślę że, wydarzenie jakie miało miejsce w naszej szkole świadczy o wielkim szacunku do historii i tym samym do drugiego człowieka. Osoba \"sp 19\" wypowiedziała się w swoim imieniu, na którą to opinię nie mam wpływu. Wierzę że , kolejne uroczystości patriotyczne organizowane przez nauczycieli i Radę Rodziców spotkają się z równie dużym zainteresowaniem. Dziękuję wszystkim którzy przybyli wspólnie z nami śpiewać pieśni patriotyczne, jak również wysłuchać wystąpień dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19 i Zespołu Szkół nr 3.
Sp 19, dlaczego obrazacie mieszkańców Jastrzębia? Czy uczycie dzieci pogardy do innego człowieka? Co na to dyrektor szkoły?
Pamiętam jak go budowano, chłopczyku!
Do Anety ,chyba masz mało wiosen i nic nie wiesz
Świetna inicjatywa , szkoda tylko , że tak mało ludzi było .No cóż jakie miasto taki patriotyzm i kultura
kościół na górce? nikt tak nie mówi... dla wszystkich to bunkier!
@Robert,
O wielebnym się nie wypowiem, ale Ty również mądrością nie grzeszysz i powtarzasz telewizyjny schemat logicznego myślenia, który zaimplementowano Ci w głowie.
Może te dzieci na tym zdjęciu nie dadzą się zwariować i nie będą sobie skakać wzajemnie do oczu, jak w kraju, czy w naszym mieście.
Wielebnemu pralatowi całkiem się miesza w głowie. Jaką dyktatura Brukseli czy Berlina? O dyktaturze Watykanu jakoś nie wspomina. No tak bądźmy sobie sami i wpadniemy w ręce Putina. Czy o to chodzi ksiezulkowi? No wówczas kościół będzie znowu potrzebny.