Jastrzębski szpital ogrzewany ekologiczną energią
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Jastrzębiu-Zdroju w celu obniżenia kosztów energii cieplnej realizuje szereg zadań termomodernizacyjnych. Całość inwestycji to kwota prawie 4,5 mln złotych.
Pierwszym etapem termomodernizacji było docieplenie części bloku łóżkowego oraz wymianę stolarki zewnętrznej w tych obiektach. W roku 2009 na dachu szpitala zabudowano również kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody.
Teraz w trakcie realizacji jest montaż pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym. Dzięki temu energia do ogrzewania szpitala będzie pozyskiwana z ziemi. Cała inwestycja wiąże się z szeregiem innych zmian.
Kolejną inwestycją było docieplenie bloku zabiegowego oraz wymiana okien. Aktualnie modernizuje się centrale wentylacyjne i stacje wymienników ciepła. Ostatnim etapem będzie wymiana instalacji centralnego ogrzewania. Prace te będą realizowane po sezonie grzewczym. Planowany termin zakończenia inwestycji to wrzesień 2013 roku.
- Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, a także z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oznacza to, że pieniądze na tę inwestycję pochodzą całkowicie ze źródeł zewnętrznych - podkreśliła dyrektor Kuczera.
Koszt instalacji baterii słonecznych oszacowano na 995 800 zł, natomiast koszt instalacji umożliwiającej uzyskanie energii ze źródeł geotermalnych na 3 464 800 zł.