Jastrzębie to miasto "o umiarkowanym potencjale"
Colliers International, międzynarodowa firma zajmująca się doradztwem inwestycyjnym, uznała Jastrzębie za miasto o umiarkowanym potencjale inwestycyjnym.
Międzynarodowa firma przygotowała mapę, na której przedstawiła miasta, w których warto zainwestować w Polsce. Jastrzębie-Zdrój znalazło się na mapie, ale zostało ocenione jako miejsce o umiarkowanym potencjale inwestycyjnym i średnim ryzyku.
Taką samą ocenę otrzymały np. Żory i Wodzisław, które też znalazły się na mapie. Bardzo dobrze oceniony został Cieszyn, uznany za miejsce o wysokim potencjale i minimalnym ryzyku inwestycji.
Jak jastrzębie walczy o inwestorów?
Miasto stara się przyciągnąć inwestorów m.in. poprzez ulgi podatkowe. W mieście istnieją dwie strefy ekonomiczne: Jastrzębska Strefa Aktywności Gospodarczej oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W tych strefach zwalnia się z podatku od nieruchomości budynki związane z nową inwestycją. Istnieje również możliwość zwolnienia z części podatku dochodowego. Szczegółowe zasady ustala w tym wypadku uchwała Rady Miasta.
Jak Jastrzębie zachęca do inwestowania?
W tym roku nasze miasto kontynuuje realizację projekt pn.: "Jastrzębie-Zdrój - Twój partner w biznesie, promocja terenów inwestycyjnych Jastrzębia-Zdroju". Projekt ten polega na promocji oferty inwestycyjnej Jastrzębia, poprzez udział w jednych z największych targów inwestycyjnych na świecie.
W 2013 roku zaplanowano uczestnictwo w imprezach targowo-wystawienniczych, takich jak: MIPIM CANNES we Francji, EIRE we Włoszech i EXPO REAL w Niemczech. - Celem bezpośrednim projektu jest podniesienie poziomu inwestycji na terenie Jastrzębia-Zdroju, a także poprawa rozpoznawalności oferty inwestycyjnej miasta dzięki intensyfikacji działań z zakresu marketingu zewnętrznego - wyjaśnia rzecznik UM, Katarzyna Wołczańska.
Ranking Newsweeka
W maju 2012 roku tygodnik "Newsweek" opublikował ranking Miast Przyjaznych Biznesowi, gdzie Jastrzębie-Zdrój znalazło się na 3. miejscu w Polsce i 2. na Śląsku. Przygotowując ranking pod uwagę wzięto cztery kluczowe aspekty funkcjonowania samego miasta i prowadzenia działalności gospodarczej: stan miejskich finansów, klimat dla przedsiębiorczości, ceny oraz infrastrukturę. Przed nami w ogólnopolskim rankingu znalazły się tylko Gliwice i Zamość.
Komentarze
6 komentarzy
Zdaje mi się ZED ma rację ale kolejne wycieczki juz sa wpisane w harmonogram działań naszych notabli i basta!
Żadna poważna firma planująca inwestycje nie będzie zaglądała do gazet, a tym bardziej na targi. Woli zapłacić rzetelnej firmie z zewnątrz, żeby oceniła opłacalność i ryzyko inwestycji. Oto moja prawda:D
Żory, gdzie liczba miejsc pracy wynosi 11 tys, i Wodzisław gdzie liczba miejsc pracy wynosi aż 8 tys a największym zakładem pracy jest Urząd Miejski, są na równi z Jastrzębiem gdzie pracę znalazło aż 31.000 ludzi z całego regionu. Pracownicy tej firmy zajmującej się rankingami powinni wrócić się do podstawówki i zacząć edukację od nowa.
co z tego wynika? że tu i tak nikt nie inwestuje. Jaki wniosek z tego? Jastrzębie to zapadła dziura muszę to z przykrością stwierdzić . Gdyby nie sport i spółka węglowa nikt by raczej o nas nie wspominał
I co z tego wynika, nic
Niezły fisheye :)