ZSZ ma nowego patrona - Porozumienie Jastrzębskie
15 listopada w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Od teraz będzie to ZSZ im. Porozumienia Jastrzębskiego. - Drodzy uczniowie, przekazuję Wam ten sztandar. Szanujcie go i otaczajcie czcią - powiedziała Barbara Tetla-Gruszczyk, dyrektor szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się od odprawienia mszy świętej w kościele w Zdroju. Dalsza część obyła się już w szkole. Na początku wprowadzono nowy sztandar oraz odegrano hymn Polski. Później głos zabrała dyrektor szkoły. Wspomniała m.in. o tym jak długo szkoła starała się o nadanie imienia Porozumienia Jastrzębskiego (były to 2 lata). Po przekazaniu sztandaru na ręce uczniów odbyło się ślubowanie.
- Sygnatariusze Porozumienia Jastrzębskiego są naszą dumą. Nadanie imienia tego wydarzenia szkole, w szczególny sposób honoruje te osoby - powiedział obecny na uroczystości wiceprezydent, Krzysztof Baradziej.
Komentarze
10 komentarzy
Myślę,że warto przy tej okazji zwrócić uwagę Radzie Miasta, aby zmienić patrona jednej z ulic Bzia,której jest nadal generał Karol Świerczewski. Sprawa wydaje się prosta i jednoznaczna w świetle powszechnej już wiedzy o rzeczywistych dokonaniach tego sowieckiego oficera, walczącego w 1920 roku przeciw Polsce w szeregach Armii Czerwonej, a następnie wiernie służącego moskiewskim mocodawcom i realizującego po 1945 kremlowską rację stanu nad Wisłą. Mało było w najnowszej historii naszego kraju tak wyrazistych - w sensie zdrady narodowej - postaci jak ?generał, który się kulom nie kłaniał?. Komunistyczne kłamstwa o nim zostały już dawno obalone.Czy warto zatruwać umysły młodych takimi patronami?
\"Pytasz, co po nas zostanie,gdy czas zatoczy koło?\" Po jednych -\"Porozumienie Jastrzębskie\". Po drugich pustka duchowa w sercu ,a w świadomości \"ciepła woda w kranie\".
Zawsze dużym szacunkiem darzyłem pana Porozumienia Jastrzębskiego, dobrze, ze został patronem
Mam poważne obawy żeby uczniowie tej szkoły,której godne imię nadano ku pamięci historycznym wydarzeniom w naszym mieście faszystami nie zostali nazwani.Przecież we współczesnym żargonie lewicy i lewaków \"faszystą\" jest nie tylko ten, kto jest \"zacofany\" i ma odmienne poglądy polityczne niż \"obóz postępu i demokracji\", ale każdy, kto szanuje zbudowaną na fundamencie chrześcijaństwa tradycję kultury europejskiej,kto uważa,że Kościół ma prawo do obecności w przestrzeni publicznej i broni praw naturalnej rodziny.Górnicy na kopalniach takich wartości w swoim czasie bronili. Ja dużo wiem o Janie III Sobieskim.Pasuje?
Olek,
mam pytanie do Ciebie. Na serio wierzysz że nadanie imienia pomoże pamięci o porozumieniach? Ile Ty wiesz o patronach swoich szkół?
Widać,że nadal są podziały w naszym społeczeństwie.Dlaczego i skąd się to bierze? Moi rodzice i dziadkowie w przeszłości \"Rotę\" Marii Konopnickiej jakże często śpiewali.Byli też tacy za komuny co takie słowa wyśpiewywali \"Tyś się urodził na Uralu,a ja u stóp Tatr,nie przeszkadza mi to wcale cenić ileś wart\" i przyjaźnili się z okupantami ile tylko mogli.Ich spadkobierców jest u nas całkiem sporo.Oni zawsze wiedzą z kim trzymać sztamę.Myślę więc,że większość uczniów tej szkoły będą o Polsce pamiętać,a co za tym idzie o tych historycznych wydarzeniach w naszym mieście.
bardzo dobrze,że chociaż jeden mały akcent zostanie po tamtych wydarzeniach.Kto żył w tamtych czasach to wie,że powstał jeden ruch społeczny gdzie byli skupieni górnicy,robotnicy,ludzie z wyższym wykształceniem wszyscy oczekiwaliśmy zmian.Porozumienie Jastrzębskie było jakąś iskierką ku lepszej przyszłości.Wszyscy pamiętają wydarzenia z Gdańska a nasze Jastrzębie idzie ku zapomnieniu,brawo Pani Dyrektor chociaż tyle zostanie po naszej desperacji .
Patron to zwykle osoba. Ale w tym śmiesznym mieście głupota to norma.
mam nadzieję, ze wiedzą o co chodziło w tych porozumieniach = lepsze płace, wolne soboty, lepsze zaopatrzenie sklepów dla górników, dodatkowe premie i inne takie.
Szkoła imienia socjalistycznego manifestu? Kpina.