IPN prezentuje wystawę w jastrzębskiej GHM
Miejski Ośrodek Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach zapraszają na wernisaż wystawy „Za Marksem bez Boga – laicyzacja życia społeczno-politycznego w PRL w latach 1945-1989”. Wernisaż wystawy odbędzie się 11 kwietnia o godz. 17.00 w siedzibie Galerii Historii Miasta.
Wystawa obrazuje podejmowane w okresie Polski Ludowej próby rugowania praktyk religijnych
- Dla komunistów, świadomych silnej pozycji Kościoła katolickiego, była to walka o rząd dusz. Dlatego propagowano m.in. uroczyste nadanie imienia dziecku w USC zamiast chrzcin w kościele, zastępowanie św. Mikołaja Dziadkiem Mrozem. Próbowano również zdesakralizować niedzielę, wprowadzając Dni Czynu Partyjnego. Praktyki te próbowano wprowadzić w życie również w Jastrzębiu - tłumaczą organizatorzy wystawy.
Wystawa została przygotowana przez pracowników katowickiego oddziału IPN i będzie można ją oglądać do końca kwietnia.
Komentarze
3 komentarze
Kościół nie płaci za podpisanie konkordatu tylko na tym dużo zyskuje, zyskuje też premier Suchocka, która tego dokonała, bo jest ambasadorem w Watykanie.
A tak dla przypomnienia POkemonom, Donad Tusk był wtedy w partii rządzącej i głosował ZA.
Od kiedy to organizacja o charakterze państwowym jaką jest IPN zajmuje się sprawami kościoła. Choć nie ma się co dziwić ta organizacja to i tak została tylko stworzona po to aby dzieci WŁADZY miały gdzie pracować. Kiedyś zbieranie papierów też było tylko się inaczej nazywało :)
Te lata były najlepsze dla polskiego kościoła. Budowano najwięcej kościołów i były one pełne. Laicyzacja życia rozpoczęła się od podpisania konkordatu i kościół płaci za niego wysoką cenę.