Sesja Rady Miasta: Gorąco o bonifikatach
Odbyła się XVI zwyczajna sesja Rady Miasta. Podczas jej trwania radni głosowali za przyjęciem 15 uchwał, przedstawiono także sprawozdanie z działalności fundacji oraz spółek, w których miasto ma swoje udziały.
Na początku obrad wybrano członków komisji uchwał i wniosków, gdzie zasiedli: Marian Króliczek, Bernadetta Magiera i Janusz Ogiegło. Następnie radni składali interpelacje. Wśród nich znalazły się między innymi pytania Bernadetty Magiery o to, czy poczyniono już starania w celu stworzenia fontanny solankowej w naszym mieście oraz czy istnieje możliwość uruchomienia nowej linii autobusowej w dzielnicy Zdrój, tak aby przed 7 rano mieszkańcy mogli dojechać do szpitala. Alina Chojecka domagała się natomiast podjęcia natychmiastowych działań w związku z brakiem miejsc parkingowych pod Urzędem Miasta.
Janusz Ogiegło w swoich interpelacjach poruszył problem braku chodników dla pieszych w rejonie hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Leśnej, nieczynnych przejść podziemnych, wiaduktu przy ulicy Kasztanowej, który jest zamknięty również dla ruchu pieszych oraz prosił o zaktualizowanie tablicy miejskiej znajdującej się przy Supersamie i Domusie.
Janusz Tarasiewicz pytał o możliwość negocjacji ulg dla osób upoważnionych na przejazdy autobusami firmy Drabas oraz o plany dotyczące terenu po byłym kółku rolniczym przy ulicy Komuny Paryskiej.
Kolejną częścią posiedzenia była informacja Prezydenta Miasta z działań podjętych w zakresie m.in. infrastruktury komunalnej (oddanie do użytku hali widowiskowo-sportowej, modernizacja odcinka na ulicy 11 Listopada), zdrowia i polityki społecznej (organizacja festynu zdrowia), edukacji (ogłoszenie konkursu na dyrektora w ZS 1) oraz ochrony środowiska (zbiórka zużytego sprzętu, organizacja akcji Sprzątanie Świata). Prezydent odczytał też sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miasta podjętych w II kwartale, z którego wynika, że Rada Miasta podjęła 44 uchwały z czego wykonanych zostało już 37, 4 znajdują się w trakcie realizacji, a 3 zostały uchylone.
Zebranym zostało przedstawione także, w formie prezentacji multimedialnej, sprawozdanie z działalności fundacji oraz spółek z udziałem miasta. Wśród nich znalazły się: Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Jastrzębska Strefa Aktywności Gospodarczej, Jastrzębski Inkubator Przedsiębiorczości, Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Daszek" oraz Fundusz Poręczeń Kredytowych. Na sali obecni byli prezesi wymienionych spółek, a z możliwości zadawania im pytań skorzystała m.in. Alina Chojecka, która pytała o bilans finansowy, jaki odnotowały przedsiębiorstwa na koniec 2010 roku.
Następną częścią posiedzenia było podjęcie przez Radę Miasta uchwał bieżących. Radni przyjęli m.in. uchwały w sprawach zmiany uchwały w sprawie ustalenia opłat za miesięczną rezerwację stałych miejsc handlowych zlokalizowanych na targowiskach miejskich w Jastrzębiu-Zdroju w roku 2011, ustalenia wysokości stawek opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz wysokości kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, a następnie odstąpienia od jego usunięcia, ustalenia opłat za świadczenia w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Miasto Jastrzębie-Zdrój, rozpatrzenia skargi dotyczącej działań Dyrektora Publicznego Przedszkola nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju.
Najwięcej problemów sprawiła radnym uchwała w sprawie udzielenia bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Miasta Jastrzębie-Zdrój. Na sali rozgorzała burzliwa dyskusja pomiędzy prezydentem, Elżbietą Siwiec, Lucyną Maryniak oraz Januszem Tarasiewiczem. Po ostrej wyminie zdań wystosowano wniosek o wycofanie wspomnianej uchwały. Został on jednak w głosowaniu odrzucony. Finalnie uchwała została poddana pod głosowanie, a następnie odrzucona przez radę miasta. Akceptacji radnych nie zyskała także uchwała w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Jarosława Potępy.
Na koniec zebranym przedstawione zostało sprawozdanie komisji rewizyjnej z przeprowadzonej kontroli w zakresie przetargu na świadczenie usług medyczno-opiekuńczych nad podopiecznymi Ośrodka Pomocy Społecznej, z którego wynikało, iż komisja nie zgłosiła uwag w kwestii przetargu.
Komentarze
4 komentarze
Znów to samo. Skoro interwencje radnego wam przeszkadzają to zapytajcie dlaczego nie ma ulg we wszystkich liniach. Poza tym zapytajcie komu te tzw. ulgi przysługują.
tę fontannę solankową to sobie odpuście , szkoda tych milionów które wydacie na nią , już jedną dziurę za ponad milion złotych w parku mamy .
panie Tarasiewicz.... ulgi w drabasie są wprowadzone po interwencji pewnej pani niepełnosprawnej... nie Pana więc proszę się nie podpisywać pod czyimś zasługami
Radny Tarasiewicz jak zwykle kompromitował się swoją ignorancją, a chodniki przy hali, budynku JSW oraz przejście podziemne koło szpitala za każdym razem obiecuje radny Markiewicz. Chyba nie ma posłuchu skoro nagle, niezależnie zauważył problem również pan Ogiegło. Widocznie to za duża inwestycja jak na niezadłużone miasto o prawie 400-milionowym budżecie.