Będą bonifikaty dla spółdzielni mieszkaniowych
Mieszkańcy i spółdzielnie będą mogli przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz otrzymać wysoką bonifikatę. 8 sierpnia Rada Miasta przegłosowała uchwałę.
Uchwała zakłada możliwość udzielenia bonifikaty na poziomie od 90 do 95 procent, na przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności. Z takiego rozwiązania skorzystać mogą członkowie spółdzielni, których grunty stanowią własność gminy. Jedyną taką spółdzielnią, której 100% nieruchomości kwalifikuje się do uchwały jest Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Bonifikata jaka zostanie udzielona na przekształcenie będzie się wahać od 90 do 95 procent. Marian Janecki mówił, że jeszcze nie wie na jakiej zasadzie będzie udzielana wyższa bądź niższa jej wartość.
Warunkiem przekształcenia jest zgoda wszystkich mieszkańców danej nieruchomości. Na jej terenie nie mogą istnieć dwa inne prawa o użytkowaniu. Co w efekcie utrudnia przekształcenie, gdyż wszyscy lokatorzy muszą jednogłośnie zgodzić się na przekształcenie prawa użytkowania całej nieruchomości.
Radni podzieleni
Część radnych w czasie sesji miała wątpliwości co do uchwały. Alina Chojecka (PO) uważa, że dyskusje na temat uchwały trzeba było podjąć na komisji a nie na sesji. Witold Kosiorek (SLD) mówił, że temat jest traktowany wybiórczo i trzeba go jeszcze raz przemyśleć. - Czy jest to tylko medialnie? Czy nie lepiej by było jeszcze raz przemyśleć, przedyskutować, rozpropagować i przygotować projekt, który rzeczywiście będzie do wykonania - mówił Kosiorek.
Roman Foksowicz (PO) również stwierdził, że problem jest poważny i sprawę trzeba jeszcze raz przemyśleć. Poprosił najpierw o 5, a potem o 10 minut przerwy dla swojego klubu by móc przedyskutować decyzję.
Janusz Tarasiewicz (PiS) tłumaczył, że przegłosowanie uchwały umożliwi sprawniejsze przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności, ponieważ zachodzi decyzja na poziomie administracyjnym. Odpadną wtedy również koszty związane z przygotowaniem aktów notarialnych.
- Tej uchwały na dobrą sprawę za bardzo poprawić się nie da. My mamy umożliwić to, że kto będzie chciał, skorzysta. Ta uchwała to przewiduje - powiedział na sesji Rady Miasta, przewodniczący Rady Nadzorczej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, Zbigniew Podmagórski.
Zdaniem prezydenta lepszym rozwiązaniem byłby wcześniejszy projekt uchwały. Zapowiedział, że przegłosowanie uchwały przyczyni się do zmniejszenia przychodu dla budżetu miasta.
Ostatecznie za udzieleniem bonifikaty na przekształcenie opowiedziało się 12 radnych, przeciw było 4. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.
Komentarze
8 komentarzy
PO zbojkotowało przedostatnia sesję i teraz jest im wstyd przed mieszkańcami
Duży Plus Dla Platformy!!
wstyd lisu i markiewiczu - was rozliczymy taki ten markieiwcz ciemny bystracha -
GŁOSOWALI DLA NAS
1. Tarasiewicz Janusz
2. Jagodziński Paweł
3. Chojecka Alina
4. Gałuszka Damian
5. Małolepszy Norbert
6. Maryniak Lucyna
7. Matusiak Andrzej
8. Matusiak Grzegorz
9. Ogiegło Janusz
10. Siwiec Elżbieta
11. Włodarek Piotr
12. Foksowicz Roman
WSTRZYMALI SIĘ
1. KOSIOREK WITOLD
2. MAGIERA BERNADETA
3. ROSIŃSKA IWONA
4. TOBOROWICZ ANNA
NIE GŁOSOWALI A BYLI
1. LIS JERZY
2. MARKIEWICZ TADEUSZ
O jakiej PO-prawce PO wspominasz gościu? Gdzie wyczytałeś, że PO wnosiło jakiekolwiek PO-prawki? Chwała im za przełamanie stereotypów PO-litycznych i PO-dejście PO-nad-PO-lityczne do tematu.
To wygrana demokracji i święto nas wszystkich.
To poprawka PO więc ich wygrana, wcześniej PIS chciał tylko wybiórczo dać szansę mieszkańcom.
i tak matusiak ugrał swoje wyborcze głosy
Radni PO i PiS głosowali razem za uchwałą. Widać, że polityka tu nie zagrała tylko zdrowy rozsądek. Prawdę mówiąc gdyby nie głosy PO to by uchwała nie przeszła. Radni prezydenckiej wspólnoty zachowali się trochę neurotycznie, jesteśmy przeciw, nie podoba nam sie ta uchwała ale się wstrzymamy.