Otwarto Stowarzyszenie Polsko-Tureckie
17 czerwca, odbyło się spotkanie władz Jastrzębia z delegacją turecką z miasta Mahmultar. Uczestnicy spotkania zainaugurowali działalność stowarzyszenia polsko-tureckiego.
Spotkanie rozpoczęło się w Urzędzie Miasta od odsłonięca tablicy z herbem Mahmutlar. Odsłonięcie poprzedzone było krótkim filmem prezentującym Jastrzębie - jego obiekty, infrastrukturę, najważniejsze wydarzenia kulturalne i sportowe, a także samych mieszkańców. Utworzenie Towarzystwa Polsko-Tureckiego powstało niezależnie od układu miast partnerskich.
Po godzinie 13:00 przy ulicy Pszczyńskiej 117A oficjalnie otwarto Stowarzyszenie "Towarzystwo Polsko-Tureckie". Przedstawiciele obu stron wręczyli sobie upominki i życzyli owocnej współpracy.
Stowarzyszenie otwierali: Hasan Ciftci (prezes Stowarzyszenie z Gdańska), Andrzej Nowak (prezes Oddziału w Jastrzębiu-Zdroju), Ryszard Chromik (wiceprezes stowarzysznia), Ali Celi (burmistrz miasta partnerskiego Mahmutlar z Turcji) oraz Marian Janecki.
Celami działalności stowarzyszenia jest pogłębianie stosunków polsko-tureckich, nawiązanie współpracy w kulturze, sporcie, turystyce czy medycynie. Towarzystwo będzie chciało organizować i wspierać przedsięwzięcia kulturalne i społeczne (np. wystawy, seminaria, imprezy). Ma zamiar prowadzić działalność wydawniczą.
Na otwarciu obecni byli również m.in. Grzegorz Matusiak, Franciszek Piksa oraz Andrzej Koba.
Przypomnijmy. W listopadzie 2009 roku Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie współpracy miasta Jastrzębie-Zdrój z miastem Mahmutlar w Turcji, natomiast w lutym 2011 roku przyjęto uchwałę w sprawie umowy o partnerstwie pomiędzy tymi miastami.
Miasto Mahmutlar położone jest na Riwierze Tureckiej nad Morzem Śródziemnym, w prowincji Antalya, u podnóży szczytu Cebireis Dagi. Ze względu na turystyczny charakter miejscowości liczba mieszkańców waha się w zależności od pory roku. W lecie osiąga ona 50 - 60 tys., podczas gdy zimą spada do 15 tys.
Komentarze
16 komentarzy
hayirli ugurlu olsun.
Byłem w zeszłym roku we wrześniu w turcji niedaleko Mahmutlaru,w mieście Alanya.Ludzie są bardzo fajni,na targach trzeba z nimi negocjować cene,ale o czystość na ulicach i plażach wogóle nie dbają.Jak się wyjedzie w boczną ulice poza autostradą to pełno śmieci,to samo na plażach.
Wszelkie mądrości dotarły do nas w większości ze wschodu tego gdzie panował islam bo cywilizacja ta jest starsza od europejskiej i tam już stały pałace a w Europie szałasy i chałupy z bali.
Przysłowia i cytaty są mądrością Narodów.
Jastrzębie, na tle okolicznych miast, ma bardzo mały dług. Dług Rybnika jest ok. 20 razy większy
Panie Wilos, niech pan skończy z tymi cytatami.
To kardynał i obecny papież mówi takie rzeczy ? To on zamiast łączyć narody to je dzieli w takim razie.
do Jastrzębianki:
moja droga to może sama ufundujesz działalność owego stowarzyszenia? Dług publiczny rośnie w niesamowitym tempie, Jastrzębie jest zadłużonym miastem a tu jeszcze takie buble się otwiera._____.
Przynajmniej zaczyna się mówić o Jastrzębiu i coś się wreszcie dzieje. Tolerancja, proszę państwa to dobrze pasujące tutaj słowo. Pozdrawiam założycieli i życzę owocnej współpracy.
\"Z historycznego i kulturowego punktu widzenia,Turcja nie ma nic wspólnego z Europą,wielkim błędem byłoby więc włączenie jej w struktury Unii Europejskiej\"-Kardynał Joseph Ratzinger.
Turcji daleko do fundamentalizmu islamskiego tak jak nam Polakom do fundamentalizmu chrześcijańskiego a nieliczne grupy w obu naszych krajach powołując się na swoje wartości religijne nie mają aż takiego poparcia by zagroziły Europie Narodów.
Czy w takiej sytuacji wciągnięcie Turcji do struktur politycznych Europy spowoduje jej głębszą europeizację i odsunie od nas zagrożenie fundamentalizmem islamskim? Czy też jest zupełnie odwrotnie-przyspieszy proces zatracania przez nasz kontynent swej prawdziwej tożsamości i,co za tym idzie,doprowadzi do jego całkowitego upadku cywilizacyjnego? Na te podstawowe pytania odpowiada w swej książce \"Turcja w Europie\" prof. Roberto de Mattei,wybitny włoski historyk i publicysta katolicki.
kolejne stowarzyszenie, żeby wywalić pieniądze z budżetu na nowych urzędników:/
Ale tolerancyjni ci jastrzębianie, niech mnie!
Uważaj, oni są czyściejsi od nas
Po co nam te brudasy ?