środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Sesja RM: Debata o prywatyzacji JSW

05.05.2011 00:00 | 17 komentarzy | wil

Radni na sesji nadzwyczajnej podjęli uchwałę dotyczącą upublicznienia JSW SA. Rada Miasta nie sprzeciwia się prywatyzacji, ale domaga się przeprowadzenia jej na określonych zasadach.

Sesja RM: Debata o prywatyzacji JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sesja nadzwyczajna odbyła się w środę i trwała ponad 4 godziny. Na posiedzeniu, oprócz radnych byli obecni także przedstawiciele strony społecznej JSW, zarząd spółki, przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa, radni sejmiku śląskiego oraz posłowie.

W trakcie posiedzenia wywiązała się wymiana zdań pomiędzy zarządem JSW a przedstawicielami strony społecznej. Ze stanowczą reakcją spotkały się słowa Jarosława Zagórowskiego, który mówiąc o nowym motywacyjnym systemie wynagradzania, powiedział, że nie można płacić górnikom za samo przychodzenie do pracy. Piotr Szereda zarzucił zarządowi lekceważący stosunek do pracowników. Zwrócił też uwagę, że w kopalniach dochodzi do sytuacji, w których górnicy ukrywają wypadki jakie odnieśli aby nie narazić sie na utratę premii za bezwypadkową pracę.

Dużo kontrowersji wzbudziła wypowiedź prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego, który powiedział, że to nie JSW potrzebuje pieniędzy z prywatyzacji, ale budżet państwa. Stwierdził też, że decyzje o prywatyzacji podjęto dużo wcześniej, za sprawą zmian ustrojowych: - To Solidarność zmieniająć ustrój polityczny zmieniła też system gospodarczy (...) Tą decyzję podjęto 20 lat temu!

Obie strony sporu zwracały także uwagę na złą atmosferę jaka narosła wokół społki. - Tak złej atmosfery w stosunku do JSW jak za tego zarządu nie było nigdy - powiedział Piotr Szereda. - Górnictwo nie jest wcale tak szanowane w Polsce jak nam się na śląsku wydaje - stwierdził Zagórowski, odnosząc się do konfliktu na linii zarząd-związkowcy. Dodał też, że taki konflikt wpływa negatywnie na postrzeganie spółki przez opinię publiczną i potencjalnych inwestorów.

Na sesji był także obecny Dyrektor Departamentu Rynków Kapitałowych w Ministerstwie Skarbu Państwa, Tomasz Zganiacz. Podczas swojego wystąpienia mówił o konieczności przeprowadzenia prywatyzacji do końca czerwca, ze względu na wymóg dopasowania się do cyklu giełdowego. Odpowiadał także na pytania radnych, w tym na kwestię podniesioną przez Tadeusza Sławika, który obawiał się o to, czy prywatyzacja zostanie przeprowadzona zgodnie z rządowym dokumentem "Strategia działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015". Przedstawiciel Ministerstwa Skarbu zapewnił, że dokonując upublicznienia, wszystkie założenia tego dokumentu będą zachowane. Deklarował także, że Skarb Państwa zachowa pakiet 50% + 1 akcji, co pozwoli sprawowoać mu kontrolę na JSW.

Prezydent Marian Janecki powiedział, że decyzje o losach JSW zostały już podjęte. Stwierdził także, że Rada Miasta nie jest odpowiednim kompetencyjnie organem do prowadzenia tej dyskusji. - Myślę, że to w jakimś stopniu zostało przesądzone kilka lat temu (...) Ta rozmowa powinna odbywać się na innym szczeblu (...) Tu powinni być odpowiedni politycy. - powiedział. Zwrócił uwagę, że na sali zabrakło m.in. członków Rady Nadzorczej JSW.

Sesja zakończyła się głosowaniem nad wydaniem apelu skierowanego do rządu RP, w którym radni domagają się przeprowadzenia prywatyzacji na określonych zasadach, m.in. z zachowaniem siedziby spółki w Jastrzębiu oraz zainwestowaniem pozyskanych z obrotu giełdowego środków w rozwój JSW. Radni przyjęli uchwałę-apel. Za głosowało 15 radnych, 1 się wstrzymał. Przeciw uchwale oddano 1 głos. Zarówno radni, przedstawiciele spółki jak i związkowcy wyrazili nadzieję, że niebawem uda się dojść do porozumienia.