środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Blokady transportu, wiece: będzie strajk w JSW?

25.02.2011 00:00 | 11 komentarzy | raf

W czwartek 24 lultego odbyło się spotkanie Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, na którym omawiano sytuację po zakończonych mediacjach.

Blokady transportu, wiece: będzie strajk w JSW?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, negocjacje związkowców z władzami JSW zakończyły się podpisaniem protkołu rozbieżności. - W protokole tym organizacje związkowe powołały się na możliwość skorzystania z art. 15 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych czyli w momencie nieosiągnięcia porozumienia rozwiązującego spór zbiorowy w postępowaniu mediacyjnym uprawnia się organizacje związkowe do podjęcia akcji protestacyjno-strajkowej - poinformował w komunikacje do prasy Piotr Szereda.

W trakcie tego spotkania działacze wszystkich związków zawodowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej stwierdzili, że Zarząd JSW lekceważy postulaty pracownicze dotyczące wzrostu wynagrodzenia. - Sytuacja finansowa spółki po 2010 r. (około 1 mld zysku netto) i spodziewane bardzo dobre wyniki ekonomiczne w bieżącym roku uprawnia stronę związkową do wysuwaniu w imieniu pracowników tego typu żądania - pisał Szereda do prasy. - Jednocześnie działacze związkowi stwierdzili, że uprawiany PR prezesa Jarosława Zagórowskiego ma na celu wprowadzenie w błąd pracowników, a nie realną dyskusję na temat wzrostu wynagrodzeń pracowników - czytamy w oświadczeniu.

Związkowcy postanowili, że 3 marca 2011 roku zostaną przeprowadzone we wszystkich kopalniach na wszystkich zmianach tzw. masówki, czyli spotkania ze wszystkimi pracownikami kopalń. - Podczas masówek pracownicy zakładów JSW SA zostaną poinformowani, że w najbliższym czasie zostanie przeprowadzone referendum w sprawie wyrażenia zgody pracowników na przeprowadzenie strajku w kopalniach oraz na przeprowadzenie innych akcji protestacyjnych, takich jak: manifestacje i pikiety pod biurem Zarządu JSW S.A. oraz pod instytucjami i urzędami państwowymi, przeprowadzanie blokad transportu kołowego i kolejowego, strajków dobowych, strajków kroczących, aż do strajku generalnego włącznie - pisze Piotr Szereda.