Poniedziałek, 21 października 2024

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Radni podpiszą apel ws. kontraktów z NFZ

07.02.2011 00:00 | 25 komentarzy | wil

Owocem burzliwej poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej jest projekt apelu skierowanego do parlamentarzystów i władz centralnych. Radni domagają się w nim podjęcia działań mających poprawić dostęp do usług medycznych.

Radni podpiszą apel ws. kontraktów z NFZ
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój apeluje do Ministra Zdrowia, Posłów, Senatorów Ziemi Śląskiej, a także urzędników Narodowego Funduszu Zdrowia i środowisk medycznych o podjęcie wszelkich niezbędnych działań w celu zapewnienia mieszkańcom miasta Jastrzębie-Zdrój szerokiego dostępu do specjalistycznych świadczeń opieki zdrowotnej - czytamy w apelu.

W uzasadnieniu radni stwierdzili m.in.: - W związku z informacjami uzyskiwanymi w placówkach medycznych, część przychodni i poradni specjalistycznych zostało pozbawionych kontraktów bądź uległy one znacznemu obniżeniu. Niepokoją również doniesienia o praktykach stosowanych przez NFZ (...) t.j. placówki albo przyjmą proponowane przez NFZ warunki, albo NFZ nie podpisze z nimi kontraktu.

Jastrzębscy radni w ten sposób odnieśli się do informacji płynących od przedstawicieli NZOZów, sygnalizujących, że poradnie nie mają żadnego pola do manewru w negocjacjach z Funduszem i skazane są na jego warunki.

Radni w apelu stwierdzają także, że ustawa o samorządzie gminnym mówi, że ochrona zdrowia jest zadaniem własnym gminy, jednak Rada Miasta nie dysponuje praktycznymi narzędziami prawnymi do realizacji tego obowiązku. - Z tego względu apel nasz traktujemy jako próbę wywiązania się z narzuconego gminie obowiązku - kończy się apel.

Na sesji byli obecni prezydent miasta wraz z zastępcami, radni Sejmiku Województwa Śląskiego - Marian Jarosz oraz Czesław Sobierajski, posłowie Krzystof Gadowski i Tadeusz Motowidło. Nie zabrakło także zaproszonych przedstawicieli środowisk medycznych - lekarzy i dyrektorów NZOZów z terenu Jastrzębia. Nie zjawił się natomiast dyrektor WSS nr 2, oraz zaproszony reprezentant śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Główny wnioskodawca zwołania sesji, Janusz Tarasiewicz stwierdził: - Uważam,że na przyszłość Rada Miasta będzie pracować jednogłośnie przy rozwiązywaniu problemów społecznych. Dzisiejsza sesja pokazała, że można to uczynić ponad podziałami politycznymi - powiedział. Skomentował także obecność lekarzy: - Jestem bardzo mile zaskoczony tym, że środowisko medyczne się przełamało i publicznie zabrało głos w obronie pacjenta. Lekarze stanęli na wysokości zadania. Kolejnym krokiem powinno być zbieranie wśród mieszkańców podpisów pod petycjami do NFZ i Ministerstwa Zdrowia - powiedział po zakończeniu sesji.