Zakończono "największą w historii inwestycję"
- Dobiegła końca największa w historii jastrzębskiego samorządu inwestycja. Mowa o projekcie, dzięki któremu zmodernizowano oczyszczalnię ścieków Ruptawa i wybudowano 244 km kanalizacji sanitarnej - chwali się na stronie jastrzębski magistrat.
Uroczyste zakończenie projektu odbyło się 29 października w hotelu "Dąbrówka". Projekt "Gospodarka ściekowa na terenie gmin Jastrzębie-Zdrój, Mszana Godów" stanowi uwieńczenie dziesięcioletniej współpracy tych gmin. Projekt ten otrzymał w grudniu 2004 roku dofinansowanie w wysokości 84% wartości, tj. 28,5 mln euro.
-Udało nam się przekonać wszystkich, że na temat ochrony środowiska trzeba patrzeć nie miastami i gminami, ale zlewniami rzek, aglomeracjami - podkreślał Tadeusz Pilarski, prezes Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Projekt zakładał budowę 235 km kanalizacji, likwidację oczyszczalni Borynia, Bzie, Połomia i Podlesie oraz modernizację oczyszczalni Ruptawa. Jednak dzięki uzyskanym oszczędnościom w wysokości 2,5 mln euro udało się dodatkowo wybudować 10 km kanalizacji oraz wyremontować dalsze 6 km. Ostatecznie w Jastrzębiu-Zdroju powstało 140 km kanalizacji, w gminie Mszana - 40,5 km, a w Godowie - 63 km. Wybudowano 55 przepompowni i 4 punkty zlewcze.
-Kanalizacją objęto 100% aglomeracji, gdzie współczynnik wynosi 120 mieszkańców na kilometr kanalizacji - wyjaśniał prezes wodociągów.
Przyjęcie tego współczynnika pozwoliło na uzyskanie ceny za m3 ścieków w 2010 roku na zakładanym w studium wykonalności poziomie 5, 67 zł.
-Znaleźliśmy się w dobrej sytuacji historyczno-finansowej. Teraz już nie ma tak dużych dofinansowań. To co było najważniejsze to takie przygotowanie projektu, że owocuje on bardzo dobrymi efektami, jeśli chodzi o cenę. Istotą było, by nie przeszarżować - mówił prezydent miasta Marian Janecki.
Projekt był współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej.