Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

17.05.2010 00:00 | 1 komentarz | raf

Już po raz szósty Zespół Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. J. Tischnera we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizował obchody Dnia Godności Niepełnosprawnej.

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczne obchody miały nieco inny charakter niż poprzednie, ponieważ ZSS nr 10 obchodzi w tym roku V rocznicę nadania szkole imienia i X rocznicę śmierci Patrona.

Próba pisania ze słuchawkami które zaburzają słuch, fot. p.wybraniec

Obchody rozpoczęły się już w sobotę spotkaniem uczniów i nauczycieli, przedstawicielami szkół tischnerowskich ze Śląska, Małopolski i Podhala wraz z zaproszonymi gośćmi  z Miasta. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać środowisko osób niepełnosprawnych oraz doznać osobiście uczuć, które towarzyszą takim osobom. Podczas pobytu każdy mógł funkcjonować tak jak osoby  zaburzeniami sensorycznymi i ruchowymi, doświadczał trudów przejazdu wózkiem przez przeszkody, wykonywania czynności w sytuacji zaburzenia funkcjonowania zmysłu dotyku, smaku, wzroku i słuchu.  

Drugi dzień obchodów miał charakter góralski, a gościem specjalnym był brat Patrona szkoły - Kazimierz Tischner. Kapela góralska towarzyszyła podczas mszy św. oraz podczas festynu, który odbył się, ze względu na pogodę, w Domu Zdrojowym. Mimo tego atrakcji nie zabrakło. Najmłodszych zabawiał Kalun Marceli oraz ogromne maskotki smoka i słonia.

Dzieci korzystały również z kącików przygotowanych wyłącznie dla nich oraz brały udział w licznych konkursach. Dorośli z zaciekawieniem wysłuchali multiinstrumentalisty Józefa Brody, grającego na niemal setce instrumentów, koncertu zespołu Kapsander, grającego muzykę inspirowaną poezją śpiewaną oraz gwiazdy wieczoru, zespołu Turnioki, specjalizującego się w muzyce góralskiej. Każdy uczestniki festynu częstował się do woli grochówką, kiełbasą, ciastem, kawa i herbatą. 

Festyn był okazją do zaprezentowania szerszej grupie osób działań podejmowanych przez szkołę na rzecz osób niepełnosprawnych. Wśród najciekawszych zaprezentowano hipoterapię, dogoterapię, terapię Tomatisa, terapię biofeedback oraz zajęcia z wykorzystaniem najnowszej technologii informacyjnej i komunikacyjnej, realizowanych w ramach projektu „Jesteśmy tacy sami – wieloprofilowa stymulacja osób niepełnosprawnych”. 

Festyn współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zobacz galerię