Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Co się zmieni na żwirowni dla zwiększenia bezpieczeństwa [ZDJĘCIA]

21.07.2022 23:29 | 0 komentarzy | sqx

Służby ściśle współpracują w jednym celu - by na terenie żwirowni nie doszło już do żadnej tragedii. W działania włączają się różne jednostki, które będą patrolować teren.

Co się zmieni na żwirowni dla zwiększenia bezpieczeństwa [ZDJĘCIA]
Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. / fot. raciborz.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak zapobiec kolejnym tragediom?

Na spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Raciborza pojawił się Komendant KPP nadkomisarz Marek Ryszka, Komendant Straży Miejskiej Wiesław Buczyński oraz Szef Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Piotr Krużołek.

Dyskutowano o sposobach, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo i zapobiec kolejnym tragediom na terenie żwirowni. Omawiano przyczyny utonięć, a w rezultacie ustalono, jakie działania zostaną wdrożone, by przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom.

Służby łączą siły

W efekcie zwiększona zostanie liczba patroli wokół zbiorników - w weekendy i upalne dni nawet kilkukrotnie. Poza patrolami policji, straży miejskiej i WOPR-u, teren żwirowni będzie kontrolowany również przez Społeczną Straż Rybacką, która zgłosiła chęć wsparcia działań służących zwiększeniu bezpieczeństwa w tym miejscu.

Dodatkowo zamontowane zostanie dodatkowe oznakowanie informujące o zakazie kąpieli, zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

Warto dodać, że w zbiornikach na żwirowni obowiązuje całkowity zakaz pływania. Łamanie tego zakazu w najlepszym przypadku może zakończyć się mandatem. Niestety, zaledwie od połowy maja aż w czterech przypadkach doszło do tragedii. Piotr Krużołek z raciborskiego WOPR-u jednoznacznie wypowiedział się w tej sprawie, o czym pisaliśmy tutaj: Szef WOPR: żwirownia to zbiornik śmierci

Policja patroluje nie tylko zbiorniki na żwirowni

Raciborscy dzielnicowi razem z WOPR-em kontrolują akweny i baseny na terenie powiatu raciborskiego, realizując akcję "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Mundurowi i ratownicy zwracają uwagę nie tylko na to, czy mieszkańcy korzystają z kąpieli w dopuszczonych do tego basenach, ale również, czy przestrzegają zasad bezpieczeństwa, jakie obowiązują w czasie wypoczynku nad wodą.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Tzw. "dziekie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

​Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody należy zmoczyć nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi, by uniknąć wstrząsu termicznego.

Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu, to jedna z najczęstszych przyczyn utonięć.

Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

Te kilka prostych zasad pomoże nam poczuć się bezpiecznym. Zadbajmy o to, żeby czas wypoczynku był dla nas czasem radosnym i wiązał się tylko z dobrymi wspomnieniami.