Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Czy konfiskata samochodów pijanych kierowców to dobry pomysł? W regionie plaga zatrzymań nietrzeźwych kierujących [ANKIETA]

14.07.2022 13:26 | 10 komentarzy | sqx

Na początku lipca Sejm przyjął nowelizację prawa karnego, nad którą będzie teraz pracował Senat. Ministerstwo Sprawiedliwości już w lutym wyjaśniało, że polskie prawo przewiduje nieadekwatnie niskie kary dla sprawców najcięższych przestępstw. W reformie zapisano również nowe, surowe kary dla pijanych kierowców, których samochody mają być konfiskowane. W jakich sytuacjach?

Czy konfiskata samochodów pijanych kierowców to dobry pomysł? W regionie plaga zatrzymań nietrzeźwych kierujących [ANKIETA]
To zdjęcia ze zdarzeń i zatrzymań, do których w ostatnim czasie doszło w naszym regionie. Wszystkie z udziałem nietrzeźwych kierowców. Zdjęcia pochodzą z materiałów policji. Po prawej na dole, Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro (źr. zdj. gov.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy pijani kierowcy powinni być karani konfiskatą samochodu?

"Aktualne kary są za niskie"

Reforma prawa karnego obejmuje wiele poważnych zmian, to m.in. podniesienie górnej granicy kary pozbawienia wolności z 25 do 30 lat, o 10 lat przedłużony zostanie okres przedawnienia zbrodni zabójstwa do 40 lat. Wprowadza także nowe typy przestępstw, jak przyjęcie zlecenia zabójstwa czy przygotowanie do zabójstwa, które do tej pory w ogóle nie były karane, a teraz ma za nie grozić do 15 lat pozbawienia wolności.

Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia konieczność zaostrzenia prawa przytaczając dane z ubiegłego roku:

W 2021 roku blisko 23 proc. skazanych za zabójstwo dostało karę do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast 59 proc. do 15 lat. 44 proc. skazanych za zgwałcenie usłyszało wyrok do 3 lat więzienia. 31 proc. skazanych za obrót narkotykami otrzymało kary do 3 lat więzienia. Ponadto 44 proc. skazanych na więzienie dostaje wyrok w zawieszeniu, a blisko 40 proc. więźniów zwolnionych przed terminem, według danych z ostatnich lat, wraca na wolności do popełniania przestępstw.

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy

W styczniu tego roku zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów, z badań wynika, że ponad 50% kierowców w obawie przed wysokimi karami, stara się nie przekraczać obowiązujących prędkości. Czy z kolei wizja konfiskaty samochodu podziała na wyobraźnię kierowców, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu?

Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku, pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki, w których zginęło 68 osób, a 841 zostało rannych. Nie trzeba daleko szukać - niemal codziennie policja w regionie donosi o kolejnych zatrzymaniach pijanych kierowców, to wiadomości zaledwie z ostatnich paru dni:

Jak statystyki wyglądały w roku 2021?

Uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 1 920 wypadków (8,4% ogółu), w których zginęło 257 osób (11,4%), a ranne zostały 2 203 osoby (8,3%). Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1 602 wypadków, w których zginęło 212 osób, a rannych zostało 1 917 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, kierujący pod działaniem alkoholu stanowili 7,8% - podaje roczny raport nt. Wypadków Drogowych, który co roku publikuje Policja.

Komu grozi przepadek samochodu?

Konfiskata samochodu stosowana jest w kilku krajach Europy, jednak tam głównym powodem przepadku auta jest przekroczenie prędkości. Zbyt szybka jazda w Polsce jest główną przyczyną zdarzeń drogowych, często bardzo tragicznych w skutkach.

Jeśli przepisy wejdą w życie, nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód niezależnie od tego, czy spowoduje wypadek. Najpierw policja zajmie pojazd na okres do 7 dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, możliwe będzie odstąpienie od orzeczenia przepadku pojazdu. "Recydywista" straci auto już przy 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Konfiskata będzie obejmowała również kierowców, którzy spowodują wypadek mając więcej niż 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Jeśli kierowca, którego obejmą te przepisy, będzie prowadził samochód, który nie będzie jego własnością, zostanie zobowiązany do zapłacenia równowartości pojazdu sprzed wypadku.

W reformie zapisano również wyższe kary więzienia dla pijanych sprawców wypadków, w określonych przypadkach nawet do 16 lat pozbawienia wolności.

/na podst. gov.pl/