Ile sprzętu ratowniczego wysłali strażacy na Ukrainę?
Od pierwszych dni zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, Polacy w całym kraju organizują najróżniejsze zbiórki. Ze wsparciem swoich kolegów po fachu ruszyli również strażacy - zawodowcy w niesieniu szybkiej i skutecznej pomocy. I co ciekawe, w organizację wsparcia zaangażowali strażaków z całego świata. W minionych dniach Komendant Główny podsumował dotychczasowe działania. My z kolei sprawdziliśmy, jak to wygląda w naszym regionie.
Podsumowano dotychczasową zbiórkę sprzętu ratowniczego na rzecz strażaków z Ukrainy. Akcja była prowadzona na terenie całego kraju.
Strażacy na Ukrainie codziennie zmagają się z ogromem zniszczeń oraz pożarami budynków, do których dochodzi w wyniku bombardowań miast i wsi.
Po apelu Komendanta Głównego PSP, by zorganizować zbiórkę sprzętów, strażacy z Polski, zarówno z jednostek Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych, zebrały w sumie:
- 989 sztuk opatrunków hydrożelowych
- 862 sztuki radiotelefonów
- 226 sztuk ubrań żaroodpornych
Wsparcie dla ukraińskich ratowników organizowane jest do pierwszych dni wojny. Do 11 lipca br. polscy strażacy przekazali 204 samochody gaśnicze oraz 2703 palety sprzętu.
Strażacy z całego świata połączyli siły
Komendant Główny PSP zaapelował o wsparcie dla Ukrainy również do jednostek z zagranicy. Odzew był szybki i konkretny. Strażacy z różnych miejsc świata odpowiedzieli przekazując 152 samochody ratownicze i 1697 palet sprzętu, które za pośrednictwem polskich strażaków dostarczono na Ukrainę.
Obecnie trwa kolejna zbiórka, tym razem jej celem jest sprzęt do ratownictwa wysokościowego. To konkretna, celowana pomoc, wynikająca z aktualnych potrzeb strażaków na Ukrainie, którzy stoją przed różnego rodzaju wyzwaniami.
Strażacy z regionu włączyli się w pomoc
Strażacy z miast, miasteczek i wsi w całym regionie również zaangażowali się w akcję pomocy. Zarówno jednostki PSP, jak i OSP przygotowały sprzęty, które służą już strażakom z Ukrainy. Poprosiliśmy jednostki PSP o ogólne podsumowanie dotychczasowej pomocy, obejmujące rodzaje, kategorie wysyłanego wsparcia.
- W pierwszych tygodniach robiliśmy przegląd sprzętów, których sami już używamy zdecydowanie mniej i rzadziej, ale z których wciąż można korzystać, które są w pełni sprawne. Zostały sprawdzone i wysłane - mówią strażacy, których pytamy o przebieg zbiórki w regionie.
- Komenda PSP wszystkie jednostki OSP z terenu miasta Jastrzębie-Zdrój dostarczały głównie ubrania specjalne, hełmy czy rękawice strażackie, oraz sprzęt ratowniczy, które trafiły do naszych Ukraińskich przyjaciół. Dziękujemy Druhom za okazaną solidarność i zaangażowanie w akcję - podsumowywała PSP z Jastrzębia już pod koniec lutego. OSP Jastrzębie-Zdrój przekazała sąsiadom z Ukrainy również samochód pożarniczy.
Strażacy z powiatu wodzisławskiego przekazali dwa samochody ratowniczo-gaśnicze, jeden z OSP Godów, drugi z OSP Gogołowa. Poza tym hełmy, sprzęt pożarniczy typu pompy, ubrania specjalne, umundurowanie, materiały opatrunkowe, hydrożelowe, armaturę wodno-pianową.
Z Raciborza na Ukrainę pojechały dwa średnie samochody pożarniczo-gaśnicze i kilka palet, na których znalazły się m.in. ubrania, węże, elementy wyposażenia, środki opatrunkowe, buty, hełmy. W zbiórki na bieżąco angażują się jednostki komendy powiatowej, jak i OSP z całego terenu, odpowiadając na aktualne zapotrzebowanie dotyczące środków łączności czy opatrunków hydrożelowych.
Szczegółową rozpiskę przygotowała komenda miejska PSP w Żorach, zaznaczając, że efekt zbiórki to wynik współpracy z strażakami ochotnikami.
- Ubranie specjalne "Nomex" - 42 kpl.,
- Buty strażackie specjalne - 9 par,
- Hełm strażacki - 9 szt.,
- Rękawice strażackie - 6 par,
- Kominiarka strażacka - 11 szt.,
- Prądownica - 8 szt.,
- Węże pożarnicze - 21 szt.,
- Motopompa szlamowa z osprzętem - 1 kpl.,
- Opatrunek hydrożelowy - 3 szt.
- Należy tutaj również dodać, że jednostki OSP z terenu miasta aktywnie włączały się w zbiórkę darów dla Ukrainy - przekazuje st. kpt. Andrzej Pilny, zastępca dowódcy JRG w Żorach.
Szczegółowe informacje otrzymaliśmy z Rybnika, gdzie, podobnie, jak w innnych miastach, w zbiórkę włączyły się również jednostki OSP.
- Hełm - 134 sztuki
- Buty specjalne - 49 par
- Rękawice specjalne - 50 par
- Ubranie specjalne - 110 sztuk
- Kominiarka - 16 sztuk
- Prądownica - 66 sztuk
- Motopompa - 1
- Torba R1 - 1
- Wąż W25 - 2
- Wąż W52 - 62
- Wąż W75 - 68
Jednostki na bieżąco odpowiadają na prośby KG PSP, a wszystkie PSP podkreślają duży wymiar pomocy i zaangażowania jednostek OSP.
na podst. KGPSP, gov.pl,
oraz informacje przekazane przez PSP w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Żorach