środa, 6 listopada 2024

imieniny: Feliksa, Leonarda, Melaniusza

RSS

12.07.2022 08:08 | 0 komentarzy | sqx

Silnie uzależniająca i niebezpieczna. Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie przed substancją, która staje się coraz popularniejsza na polskim rynku. Jej zażywanie może się skończyć tragicznie, ze względu na opóźnione działanie, łatwo ją przedawkować.

GIS przestrzega przed "Funky": To nowa subtancja psychoaktywna
Katynony, do których należy nowa substancja psychoaktywna Funky, silnie pobudzają, ale mają krótkotrwałe działanie, co sprawia, że używa się dawki za dawką. To błyskawiczna droga do silnego uzależnienia, zrujnowania zdrowia, a nawet utraty życia. / fot. poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od kilku miesięcy α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykana także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, "Funky", "A-PiHP", rozpoznawana jest coraz częściej.

Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS) i zawarty w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 ze zm.) - informuje GIS.

Syntetyczne katynony to pochodne naturalnie występującej w roślinie khat substancji psychoaktywnej, pojawiły się w Europie w 2005 roku, należą do tej samej grupy substancji co amfetamina. Szybko zostały rozpoznane i trafiły na listę substancji kontrolowanych, obecnie na liście UE znajduje się 161 syntetycznych katynonów, dwa wpisano w tym roku.

Narkotyk szybko zdobył popularność - był tani i łatwo dostępny. W 2010 roku został zdelegalizowany wraz z wieloma innymi dopalaczami, wciąż jednak sprzedaje się go na czarnym rynku.

Ta silnie uzależniająca substancja przybiera głównie postać proszku, kryształów.

Związek jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ze względu m.in. na opóźnione działanie w porównaniu do ww. α-PVP, substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów - ostrzega GIS.

Nazwa sugeruje dobrą zabawę, ale jego zażywanie może się skończyć tragicznie.

U osoby po zażyciu α-PHiP mogą wystąpić:

  • nadmierne pobudzenie,
  • halucynacje, urojenia, psychozy,
  • bezsenność,
  • brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk,
  • zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej,
  • problemy z oddychaniem, duszność, zgon.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie "dopalaczami"). Takie produkty są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej, co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia.

Czytaj także: Wzrost liczby zgonów po dopalaczach. GIS wydał ostrzeżenie publiczne

Tak wyglądają laboratoria, w których produkowane są narkotyki i dopalacze. fot. CBŚP

Środki psychoaktywne zabezpieczone przez policję. / fot. CBŚP

Środki psychoaktywne zabezpieczone przez policję. / fot. CBŚP

źródło: GIS, gov.pl, narkomania.org.pl