Seria zatrzymań za wyłudzenia morfiny, fałszowanie recept i pranie brudnych pieniędzy
Duży sukces jastrzębskich policjantów. Kilka miesięcy intensywnych prac i działania zakrojone na szeroką skalę doprowadziły do zatrzymania grupy osób prowadzącej przestępczy proceder na terenie całego kraju.
Czujna farmaceutka
Kryminalni z Jastrzębia zajęli się sprawą w ubiegłym roku po informacji otrzymanej przez przedstawicielkę jednej z miejskich aptek. Kobieta powiadomiła funkcjonariuszy o mężczyźnie, który próbował zrealizować receptę na tabletki zawierające morfinę. Po jakimś czasie sytuacja powtórzyła się i w tej samej aptece podejrzany pojawił się, by ponownie podjąć próbę wykupienia morfiny z fałszywej recepty. Farmaceutka skontaktowała się ze śledczymi, którzy pracowali już wtedy nad sprawą. Wysłany na miejsce patrol zatrzymał podejrzanego.
Jak ustalili śledczy, mężczyzna wcześniej w wielu aptekach zrealizował podrobione recepty. Po zebraniu materiału dowodowego, kryminalni rozpoczęli śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju. Na terenie całej Polski zatrzymali sześć osób w wieku od 24 do 28 lat, które posiadały znaczne ilości środków odurzających, prali brudne pieniądze, a także fałszowali i sprzedawali podrobione recepty, z czego zresztą uczynili sobie stałe źródło dochodu.
Przestępca-innowator
Jeden z zatrzymanych, 26-letni mieszkaniec Wrocławia, pomógł w stworzeniu aplikacji umożliwiającej wystawianie fałszywych recept lekarskich. Druk zawierał kod recepty, dane podmiotu wystawiającego receptę, dane pacjenta oraz dowolny lek.
Trzech kolejnych mężczyzn, 24-latek i dwóch 26-latków, zajmowało się realizowaniem recept w różnych aptekach na terenie kraju, m.in. we Wrocławiu, Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Knurowie, Warszawie czy Gorzowie Wielkopolskim. 24-latek to recydywista, od lutego 2021 roku na terenie wielu miast sprzedał ponad 50 podrobionych recept. Trafił do tymczasowego aresztu.
Długa lista zarzutów
Mężczyźni usłyszeli już zarzuty, odpowiedzą za posiadanie znacznych ilości narkotyków, sprzedaż morfiny oraz innych narkotyków, fałszowanie recept. 24-letnia mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego usłyszała zarzut prania pieniędzy, a 26-letnia mieszkanka Katowic posiadania środków odurzających. Łącznie wszystkim członkom zatrzymanej grupy przedstawiono ponad 30 zarzutów. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.