Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Młodzi dochowali słowa - od 350 lat chodzą w Pielgrzymce Pacholczej w Syryni [ZDJĘCIA]

05.06.2022 22:23 | 2 komentarze | (q)

Z okazji 350-lecia Procesji Pacholczych w Syryni 5 czerwca 2022 r. w Zielone Świątki w ostatniej z nich wzięli udział wszyscy, którzy kiedyś w tej procesji chodzili. Gościem procesji był arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Młodzi dochowali słowa - od 350 lat chodzą w Pielgrzymce Pacholczej w Syryni [ZDJĘCIA]
Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc: Jestem spokojny o losy pacholczej procesji w Syryni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Młodzi, pamiętajcie, jesteście chrześcijanami wszędzie, gdziekolwiek jesteście, albo nie jesteście nimi nigdzie - powiedział arcybiskup katowicki Wiktor Skworc podczas mszy świętej poprzedzającej procesję. - Prowadzi was Duch Święty! Niech was prowadzi do młodych z misją ewangelizacji - dodał.

Po mszy świętej nastąpiło poświęcenie figury św. Michała Archanioła - dawnego patrona parafii, a po procesji odbył się Koncert Uwielbienia w wykonaniu Kamila Klimka i Magdaleny Pohlmann wraz z zaproszonymi gośćmi.

Skąd wzięła się tradycja Procesji Pacholczych?

W XVII wieku ziemię raciborską nawiedziła zaraza, której ofiarami padło wielu mieszkańców. Nieoczekiwanie, spora część młodych mieszkańców wykazała odporność na chorobę, co potraktowano jako znak Boży. To właśnie wówczas, dokładnie 350 lat temu, postanowiono zorganizować pierwsze procesje dziękczynne w niektórych parafiach raciborszczyzny, w których udział brali przedstawiciele młodzieży - panien i kawalerów, ustrzeżonych od zarazy.

Sama nazwa procesji nawiązuje zapewne do śląskiego słowa "pachoł", używanego potocznie do określenia młodzika, jeszcze nie dorosłego, ale wyrośniętego nastolatka. W innych częściach Polski "pachoł" oznaczał najczęściej służącego, człowieka z niższej warstwy społecznej.

Obecnie, zgodnie ze zwyczajem Procesje Pacholcze przetrwały tylko w Syryni. Można powiedzieć, że danego przed laty słowa dochowali tylko mieszkańcy tej miejscowości.