Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

21.04.2022 09:43 | 3 komentarze | ska

Według wyliczeń udostępnionych przez Koleje Śląskie, nasze województwo posiada najdłuższą w Polsce sieć linii kolejowych, umiejscowionych na torach o normalnej szerokości. Linie kolejowe wykorzystujemy nie tylko do rodzinnego podróżowania, ale przede wszystkim do dojazdów do pracy, szkoły i na uczelnie w centrum województwa.

Województwo śląskie z najdłuższą siecią linii kolejowych
Długość normalnotorowych linii kolejowych w Polsce w 2020 roku wynosiła 19 461 kilometrów. Udział normalnotorowych linii kolejowych znajdujących się w granicach województwa śląskiego to 1906,2 kilometry.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Województwo śląskie słynie z kolei i torów, po których jeżdżą nowoczesne pociągi. Ostatnio specjalne wyliczenia w zakresie długości linii kolejowych za 2020 rok poczynił Urząd Transportu Kolejowego, a informacje te udostępniły także Koleje Śląskie – regionalny przewoźnik kolejowy województwa śląskiego. Okazało się, że właśnie Śląsk przoduje w długości tzw. normalnotorowych linii kolejowych, czyli standardowych linii z szerokością torów wynoszącą 1435 mm (odległość między wewnętrznymi powierzchniami główek szyn).

- Długość normalnotorowych linii kolejowych w Polsce w 2020 roku wynosiła 19 461 kilometrów. Udział normalnotorowych linii kolejowych znajdujących się w granicach województwa śląskiego to 1906,2 kilometry, czyli 10,09 proc. całej długości linii kolejowych w Polsce – wyliczają pracownicy Kolei Śląskich.

Oznacza to, że województwo śląskie posiada najdłuższą sieć normalnotorowych linii kolejowych oraz ich niezwykle wysoką gęstość sięgającą 15,46 kilometrów linii na 100 km2.

Warto dodać, że do linii normalnotorowych należy dodać także linie wąskotorowe, które choć rzadkie, również występują w naszym województwie. Jedną z najpopularniejszych jest kolej wąskotorowa z Rud do Rybnika, która ma charakter turystyczny.