Wtorek, 2 lipca 2024

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

24.03.2022 12:59 | 0 komentarzy | ska

Akcja rozpoczęła się 3 marca, kiedy pierwszy pociąg specjalny Kolei Śląskich wrócił do Katowic. Teraz składy regularnie kursują do miast przy wschodniej granicy, przewożąc obywateli Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do ucieczki przed wojną.

Pociągi specjalne Kolei Śląskich pomagają obywatelom Ukrainy
Pomoc Kolei Śląskich dla uchodźców z Ukrainy realizowana jest na wielu płaszczyznach. fot. Koleje Śląskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do Przemyśla i Olkusza regularnie kursują pociągi specjalne Kolei Śląskich, według potrzeb i decyzji odpowiednich do sytuacji na granicy. - Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

41 – liczba uruchomionych pociągów specjalnych

1000 pasażerów na raz

Do tej pory największym wyzwaniem dla pociągów specjalnych było odebranie Ukraińców ze stacji Sławków LHS, gdzie na terminalu towarowym ma swój koniec szeroki tor ze Wschodu. Tam dojechało 1500 uchodźców ze Lwowa. Było to spore przedsięwzięcie logistyczne, a sytuację utrudniała niedostosowana do ruchu pasażerskiego infrastruktura, m.in. brak trakcji elektrycznej oraz wysoka rampa towarowa, która musiała posłużyć za prowizoryczny peron. Był on jednak położony wyżej niż wejścia do wagonów, dlatego z pomocą przyszli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, policjanci oraz służba kolejowa PKP LHS, a także wielu wolontariuszy. Wspólnymi siłami około 1000 osób ostatecznie pojechało ze Sławkowa do Katowic, a pozostali uchodźcy skierowali się do Krakowa.

Uchodźcy pociągami specjalnymi Kolei Śląskich przejeżdżają do Katowic

Uchodźcy pociągami specjalnymi Kolei Śląskich przejeżdżają do Katowic

Pomoc i wsparcie

- W pomoc zaangażowały się wszystkie działy Spółki. W trakcie podróży Koleje Śląskie zapewniają pasażerom koce, wodę, słodycze, soczki dla dzieci, artykuły higieniczne i kolorowanki dla najmłodszych. Bardzo istotna jest także możliwość naładowania telefonu aby zapewnić kontakt z najbliższymi – słyszymy w Kolejach Śląskich.

Od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą także nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Podróż pociągami odbywać się może na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy to wspólna inicjatywa marszałka województwa śląskiego – Jakuba Chełstowskiego i zarządu Kolei Śląskich. Wcześniej nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy wprowadziła spółka PKP Intercity. Od 26 lutego, obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w drugiej klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii.

8 283 – liczba przewiezionych uchodźców

Pomagają nie tylko pociągami

Transport specjalny Kolei Śląskich i darmowe przejazdy to jedno. Śląski przewoźnik pomaga obywatelom Ukrainy także poprzez współpracę z Caritas Archidiecezji Katowickiej, a pracownicy Kolei Śląskich zaangażowali się w zbiórkę najpotrzebniejszych produktów, jakie niezbędne są uchodźcom po przyjeździe do Polski. W pociągach i social mediach Kolei Śląskich stale promowana jest też zbiórka pieniędzy, którą prowadzi Caritas. Jak można pomóc? Wolne datki można wpłacić na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej - nr konta: 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062, w tytule przelewu wpisując „Pomoc Ukrainie”. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone na pomoc dla osób, które znalazły schronienie na Śląsku.

Transport produktów dla uchodźców zebranych przez pracowników Kolei Śląskich

Transport produktów dla uchodźców zebranych przez pracowników Kolei Śląskich