Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kafle piecowe nawet ze średniowiecza na wystawie w Muzeum

12.03.2022 10:59 | 0 komentarzy | ma.w

Kafle w dużym wyborze, pochodzą ze zbiorów placówki. Rzemiosło zamieniono tu w sztukę, a piękne eksponaty - warte obejrzenia - będą prezentowane w Muzeum do maja.

Kafle piecowe nawet ze średniowiecza na wystawie w Muzeum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Obfite zbiory w posiadaniu Muzeum w Raciborzu są efektem licznych badań archeologicznych. Te prowadzone są w mieście od późnych lat 80. ubiegłego wieku. W ocenie szefa Muzeum Romualda Turakiewicza było ich i nadal jest ich znacznie więcej niż w okolicznych miasta.

- Dlaczego? Bo nasze miasto w średniowieczu miało zupełnie inną rolę niż dziś - Racibórz był potęgą, miastem książęcym, na owe czasy bardzo zaludnionym - 3 tysiące mieszkańców w średniowieczu to była metropolia. Dlatego tych zabytków mamy dużo, wysokiej rangi - tłumaczy R. Turakiewicz.

Marcin Rezner miejscowy archeolog mówił Nowinom, że kafle pochodzą z różnych okresów - na wystawie można obejrzeć egzemplarze od gotyckich, po renesansowe i eksponaty z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie pochodzą z działów Archeologii, Historii Sztuki i Rzemiosła.

Zdaniem Reznera najcenniejsze są kafle gotyckie, odnalezione na terenie Zamku Piastowskiego. - Jest ich duży zbiór, niestety nie wszystkie są całe. Większość z nich udało się zrekonstruować, część kafli ma bogatą ornamentykę - stwierdził archeolog.

- Mamy tu małe dzieła sztuki z bardzo różną ikonografią: symboliczną, geometryczną, są w niej także sceny z życia dworskiego, herby, postaci historyczne czy sceny religijne - podsumował Marcin Rezner.

Wiktoria Stangret kierująca działem archeologicznym Muzeum wygłosiła prelekcję poprzedzającą otwarcie wystawy.

Mówiła m.in., że dzięki ikonografii na kaflach można poznać życie codzienne raciborzan z czasów przeszłych, ich wyznanie religijne, poglądy polityczne, czy zobaczyć ówczesną modę.

Pokazała na zdjęciach piec secesyjny z piwiarni przy ul. Rybnickiej, do niedawna jeszcze tam funkcjonującej. Ogrzewał wnętrze lokalu i był dla piwiarni wykonany. Znalazła się na nim scenka rodzajowa - dwaj mężczyźni, mocno wstawieni piją piwo.

Piec znajduje się teraz w Muzeum, w drugim budynku na wystawie o browarnictwie.

W. Stangret zaprezentowała też reklamę producenta pieców - działającej w Raciborzu na Ostrogu firmy zduńskiej.

Ciekawe rozwiązanie jak dać drugie życie „kaflokowi” to przykład z mieszkania w budynku przy ul. Wojska Polskiego, gdzie stary piec z wkładem kominkowym wciąż grzeje.

- Poczułem się staro, słuchając tej prelekcji, bo ja pamiętam karczmę u Millera z tym secesyjnym piecem. Chodziłem tak z kolegami w czasach licealnych - śmiał się dyrektor Turakiewicz.