Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Wizja na pięć przymiotników. Taki ma być Racibórz do 2030 roku

10.12.2021 06:01 | 0 komentarzy | ma.w

W trybie zdalnym radni miejscy spotkali się z ekspertami z firmy InnoCo, by poznać założenia nowego planu rozwoju dla Raciborza. Ożywionej dyskusji zabrakło, spotkanie szybko się skończyło. Teraz dokument trafi do komisji i na grudniowej sesji ma być przyjęty przez radę miasta.

Wizja na pięć przymiotników. Taki ma być Racibórz do 2030 roku
Spotkanie w sprawie strategii rozwoju odbyło się w formule hybrydowej, z przewagą uczestnictwa on-line
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To przewodniczący rady Marian Czerner (Niezależni Michała Fity) był inicjatorem dodatkowego spotkania z zespołem ekspertów przygotowujących najważniejszy dokument jeśli chodzi o rozwój Raciborza. Do urzędu przyszli Luk Palmen i Marcin Baron reprezentujący firmę InnoCo z Katowic. Tych specjalistów wybrał magistrat w ubiegłym roku, by zajęli się planem, jak ma się rozwijać miasto do 2030 roku.

Duży odzew

Na początek głos zabrał prezydent Raciborza Dariusz Polowy, nazywając rozmowy z ekspertami spotkaniem wieńczącym wielomiesięczne prace nad strategią rozwoju. Od strony magistratu tematem zajmował się wydział rozwoju. Marcin Baron nazwał urzędników swoistym komitetem monitorującym proces powstawania strategii - robił przeglądy i przyjmował kolejne etapy prac.

Urząd prowadził też kampanię informacyjną o postępach w pracach nad strategią. M. Baron stwierdził, że odzew raciborskiego środowiska był duży, zwłaszcza ten branżowy. Z zadowoleniem przyjęto liczbę wypełnionych ankiet, które dotyczyły strategii.

- Spotykaliśmy się z różnymi grupami społecznymi, były także spotkania dzielnicowe, którym pomogła formuła on-line. Doszły do tego jeszcze konsultacje społeczne. To był silny proces partycypacyjny, a my rozpatrzyliśmy wszystkie zgłoszone wnioski i uwagi - tłumaczył dr Baron. Dodał, że głos finalny należy do lokalnych władz - Rady Miasta Racibórz.

Pięć przymiotników

Na grudniowym spotkaniu w urzędzie nie zajmowano się całą treścią przygotowanego przez InnoCo dokumentu. Eksperci skupili się na jego najważniejszych filarach. To pierwsza strategia, która powstaje według schematów narzuconych przez ustawodawcę.

Radni mogli zapoznać się z wizją dla ich miasta w 5 obszarach tematycznych.

1

Racibórz przyjazny - tu się dobrze spędza czas wolny

2

Racibórz prężny, dynamiczny gospodarczo - kreujemy nowe produkty gospodarcze - turystyczne

3

Racibórz ekologiczny - nie tylko chodzi o jakość powietrza, ale wyzwania wobec zmian klimatycznych

4

Racibórz zwarty - z ładem przestrzennym, aby pełnił rolę centralną dla ziemi raciborskiej

5

Racibórz dobrze zarządzany - jak realizować projekty Miasta, zadania dla grup społecznych

Twórcom strategii zależy na stworzeniu nowych możliwości inwestycyjnych w Raciborzu przy jednoczesnej ochronie największych walorów dziedzictwa Raciborza w jego wizytówkowej części.

Współpraca na zewnątrz

Luk Palmen zaprezentował w skrócie Program Wspierania Przedsiębiorczości. W minionych latach taki dokument powstawał w oderwaniu od strategii rozwoju i brakowało spójności działań w tych obszarach. Głównym przesłaniem programu jest wskazanie, że Miasto musi współpracować z partnerami z zewnątrz.

Wśród celów do osiągnięcia wskazano tu postawienie na turystykę krótkookresową w oparciu o walory raciborskiej starówki. Lepszą niż dotąd ofertę muszą stworzyć Muzeum oraz Zamek Piastowski. We wzbogaceniu oferty kulturalnej ma pomóc ukierunkowanie Raciborza na miasto festiwali (Intro, FRU, F. Średniowieczny czy Wiatraki).

Dworzec z wizją

Szansę rozwojową dostrzeżono w remoncie budynku dworca PKP, gdzie mają powstać przestrzenie do co-workingu dla pracowników zdalnych. To tam miałoby powstać Centrum Rozwoju Biznesu i Organizacji Pozarządowych.

Szanse dla rozwoju przedsiębiorczości dostrzeżono w potencjale ulic Długiej i Mickiewicza.

Potencjał dla nowych inwestycji ma stworzyć nowa strefa inwestycyjna przy Regionalnej Drodze Racibórz - Pszczyna. W programie wspierania zapisano też tworzenie nowych hal na wynajem.

Oprócz RDRP kolejną dużą inwestycją, która może ściągnąć nowe inwestycje jest Odrzańska Droga Wodna.

Raciborska PWSZ powinna otworzyć się na studia i kursy dla obcokrajowców z Ukrainy, którzy mogą w ten sposób związać się z ziemią raciborską.