Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

CAS będzie realizować realizować projekt „Zatrzymać epidemię samobójstw”

08.10.2021 10:35 | 0 komentarzy | AgaKa

Projekt Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim pn. „Zatrzymać epidemię samobójstw” w konkursie „Śląskie NOWEFIO 2021-2023″ uzyskał pozytywną ocenę i pozyskał środki na realizację warsztatów, skierowanych do nauczycieli i pedagogów wodzisławskich szkół podstawowych.

CAS będzie realizować realizować projekt „Zatrzymać epidemię samobójstw”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich - to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych. Z korelacji danych o samobójstwach pochodzących z Systemu Informacji Policji oraz Baz Urzędów Stanu Cywilnego wynika, że w okresie 1.2016- 6.2021 samobójstwa są główną i bezpośrednią przyczyną:

  • 11% zgonów w grupie wiekowej 13-18,
  • 50% zgonów w grupie wiekowej 19-24,
  • 28% zgonów w grupie wiekowej 25-29.

Dane te dotyczą zamachów samobójczych z terenu powiatu wodzisławskiego oraz zgonów zarejestrowanych przez Urzędy Stanu Cywilnego na terenie powiatu wodzisławskiego.

Przyczyny samobójstw wśród dzieci i młodzieży są różne i ważnym aspektem jest to - jak zapobiec samobójstwu dziecka. Często to właśnie nauczyciele, pedagodzy, a nie rodzice są w stanie zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, a mając odpowiednią wiedzę są w stanie na czas zareagować.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości społecznej o ważkości problemu. Wyposażenie kadr pedagogicznych, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych z Wodzisławia Śląskiego w podstawową, elementarną wiedzę pozwalającą wytypować - wśród dzieci, a także wśród ich opiekunów prawnych - osoby zagrożone samobójstwem oraz udzielić im pomocy.

- Mamy nadzieję, że projekt przyczyni się to do zmniejszenia liczby samobójstw, samookaleczeń wśród wodzisławskich dzieci i młodzieży. W ten sposób podniesiona zostanie świadomość lokalnej społeczności na temat problemu samobójstw, poprzez publiczne poruszanie tematu. - relacjonuje Karina Powała z Centrum Aktywności Społecznej.

Warsztaty poprowadzi Franciszek Małecki-Trzaskoś - prezes zarządu Instytutu Badań i Analiz Działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego, który podkreśla:

- Przez brak prawdziwego kontaktu zanikają w nas umiejętności rozmowy, radzenia sobie z problemami życia codziennego, narasta w nas samotność. Trzeba wychodzić, trzeba przejść się chociażby na krótki spacer, co znacząco wpłynie na nasze samopoczucie. Spotykajmy się ze znajomymi. Rozmawiajmy. Często pojawiają się sygnały ostrzegawcze w zachowaniu bliskich nam osób.

Realizacja projektu rozpocznie się 19 października i potrwa do 19 listopada. Projekt zostanie sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Zobacz więcej: