Niebezpieczne zjawisko na Marusarzówny. Mieszkańcy mogli zginąć
Strażacy z Jastrzębia-Zdroju zostali wezwani w niedzielę 5 września o 10.12 na ul. Marusarzówny po tym, jak w jednym z mieszkań uruchomił się czujnik tlenku węgla. Okazało się, że przyczyną mogło być bardzo niebezpieczne zjawisko - cofka z przewodów spalinowych.
Niebezpieczne zjawisko na Marusarzówny. Mieszkańcy mogli zginąć
- Po dokonaniu pomiarów prawdopodobną przyczyna była cofka gazów spalinowych spowodowana warunkami pogodowymi - informuje st. kpt. Łukasz Cepiel, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Jastrzębiu-Zdroju. Strażacy pojechali na miejsce jednym zastępem w sile 6 ratowników i szybko dokonali pomiarów. Bardzo często zdarza się, że kiedy w wyżej położonym mieszkaniu któryś z lokatorów bierze prysznic, spaliny cofają się w przewodzie kominowym do mieszkań poniżej. Dzieje się tak podczas różnicy ciśnień, szczególnie kiedy na zewnątrz panuje piękna, słoneczna pogoda. Dlatego tak ważne jest posiadanie czujnika tlenku węgla, jeśli korzystamy w łazience z gazowego podgrzewacza wody.
Tlenek węgla mógł zabić
Najczęściej do wypadków związanych z zatruciem czadem dochodzi w łazience wyposażonej w grzałkę wody przepływowej tzw. terma gazowa czy junkers oraz podczas dogrzewania sypialni różnego rodzaju piecykami. Zatrucie tlenkiem węgla związane jest z faktem, że łączy się on z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, tworząc tzw. karboksyhemoglobinę, przez co blokuje rozprowadzanie tlenu w organizmie przez krew. Niebezpieczeństwo zaczadzenia związane jest również z tym, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).
Objawy zatrucia przy stężeniu objętościowym tlenku węgla w powietrzu:
0,01-0,02%
Lekki ból głowy przy ekspozycji 2-3 godzin.
0,04%
Silny ból głowy zaczynający się około 1 godzinę po wdychaniu tego stężenia.
0,08%
Zawroty głowy, wymioty i konwulsje po 45 minutach wdychania; po dwóch godzinach trwałą śpiączka.
0,16%
Silny ból głowy, konwulsje po 20 minutach, zgon po dwóch godzinach.
0,08%
Zawroty głowy, wymioty i konwulsje po 45 minutach wdychania; po dwóch godzinach trwałą śpiączka.
0,32%
Intensywny ból głowy i wymioty po 5-10 minutach, zgon po 30 minutach.
0,64%
Ból głowy i wymioty po 1-2 minutach, zgon w niecałe 20 minut.
1,28%
Utrata przytomnoŚci po 2-3 wdechach, śmierć po 3 minutach.