Minister Adam Niedzielski na czepkowaniu pielęgniarek w Raciborzu [LIVE][ZDJĘCIA]
TEKST AKTUALIZOWANY
Trudny i często niedoceniony jest zawód pielęgniarki - stwierdził rektor PWSZ Paweł Strózik podczas zorganizowanej 8 czerwca uroczystości.
Nie idą na skróty
- Czeka was trudna praca. To nie jest łatwa ścieżka życiowa - wymaga pracy, wymaga wysiłku, wymaga zaangażowania. Ta decyzja świadczy o państwa ogromnej odpowiedzialności, o ogromnej dojrzałości, o tym, że nie wybieracie w życiu drogi na skróty, bo bardzo łatwo jest zająć się zarządzaniem i marketingiem, czy iść na studia sprzedażowe - powiedział minister Adam Niedzielski do studentów pielęgniarstwa I i II roku na PWSZ w Raciborzu tuż przed czepkowaniem.
Czepkowanie to uroczystość, podczas której osoby studiujące pielęgniarstwo oraz położnictwo otrzymują białe czepki i symbolicznie dołączają do grona pielęgniarek. Od tej pory mogą praktykować w placówkach medycznych. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanego zawodu.
Minister mówi, że przypilnuje wynagrodzeń
- Moją rolą będzie pilnowanie tego, aby gratyfikacja finansowa odpowiadała skalą dojrzałości państwa wyboru - dodał minister i przedstawił główne założenie nowej ustawy regulującej wynagrodzenia pielęgniarek i położonych, czyli połączenie wynagrodzenie osób wchodzących do zawodu ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.
- To oznacza, że wynagrodzenie będzie się zwiększało w każdym roku, w którym wynagrodzenie w gospodarce będzie rosło - zapewnił minister.
Średnia wieku w zawodzie zbliża się do 60-tki
Czas pandemii pokazał, jak kluczowa jest rola pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej - kontynuował Adam Niedzielski. Tymczasem średnia wieku w tej grupie zawodowej przekracza 50 lat, a w kolejnych latach będzie zbliżać się do 60. Dlatego tak ważne jest kształcenie nowych kadr. W ostatnich latach w Polsce otwarto 30 nowych kierunków kształcenia pielęgniarek, m.in. w Raciborzu.
- To jest odwrócenie złego trendu, gdy te zasoby kadr malały. Te złe trendy odwracają się, ale nadal jest wiele do zrobienia - powiedział minister Niedzielski, jednocześnie dziękując rektorowi oraz pracownikom PWSZ w Raciborzu zaangażowanym w proces tworzenia oraz akredytacji tego nowego kierunku na raciborskiej uczelni.
- Z punktu widzenia Ministra Zdrowia i państwa polskiego to jest realna pomoc. To jest przygotowanie na kolejne pandemie. Kolejne, bo musimy się liczyć z tym, że to nie jest ostatnie doświadczenie tego typu w naszym życiu
- powiedział w Raciborzu minister Adam Niedzielski.
Sam rektor Paweł Strózik dodał, że pielęgniarstwo na PWSZ w Raciborzu rozwija się dynamicznie. Aktualnie trwa budowa centrum symulacji medycznej. Oddanie do użytku tego obiektu wraz z początkiem nowego roku akademickiego pozwoli na kształcenie pielęgniarek i położonych w pracowniach wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. - Drugiego takiego centrum nie ma w promieniu 80 kilometrów - podkreślił rektor Strózik.
Zostańcie w Polsce
Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer życzyła studentkom pielęgniarstwa społecznego szacunku i uznania, wdzięczności pacjentów, zdrowia oraz hartu ducha.
- Tylko to się liczy, gdy jesteśmy w stanie dać coś drugiemu człowiekowi. Ten zawód daje tę szansę. Wiem, że mimo wielu ciężkich chwil właśnie w tych momentach moja żona cieszyła się, że jest pielęgniarką. Życzę, abyście tych momentów mieli jak najwięcej
- powiedział z kolei prezydent Raciborza Dariusz Polowy, którego żona jest pielęgniarką.
Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach Anna Janik przypomniała przyszłym pielęgniarkom, że wchodzą w zawód medyczny, w którego specyfikę wpisane jest ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji. Prosiła pielęgniarki, aby zostały i pracowały w Polsce.
Kto przybył na uroczystość?
W uroczystości czepkowania pielęgniarek kształcących się na PWSZ w Raciborzu uczestniczyli m.in. Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, starosta raciborski Grzegorz Swoboda, prezydent Raciborza Dariusz Polowy, dyrektor szpitala w Raciborzu Ryszard Rudnik, przedstawiciele organizacji zawodowych oraz związków zawodowych pielęgniarek z regionu.
Ludzie:
Dariusz Polowy
Radny, były prezydent Raciborza
Grzegorz Swoboda
Starosta Raciborski
Michał Woś
Poseł na Sejm RP
Paweł Strózik
Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024
Ryszard Rudnik
Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu