Minister Adam Niedzielski na czepkowaniu pielęgniarek w Raciborzu [LIVE][ZDJĘCIA]
TEKST AKTUALIZOWANY
Trudny i często niedoceniony jest zawód pielęgniarki - stwierdził rektor PWSZ Paweł Strózik podczas zorganizowanej 8 czerwca uroczystości.
PWSZ w Raciborzu organizuje uroczystość czepkowania od roku 2018, kiedy rozpoczęła kształcenie na kierunku pielęgniarstwo.
8 czerwca 2021 w Raciborzu było czepkowanych 57 studentów pielęgniarstwa (I rok – 25 osób, II rok – 32 osoby).
Kształcenie na kierunku pielęgniarstwo w PWSZ w Raciborzu od 1 października 2017
Absolwenci kierunku (2017-2020) – 31 absolwentów
W trakcie kształcenia:
- Studenci nabór 2018-2021: I rok – 45 studentów II rok – 33 studentów III rok – 32 studentów
- Studenci nabór 2019-2022 I rok – 50 studentów II rok - 34 studentów
- Studenci nabór 2020-2023 I rok – 37 studentów
- W tym roku akademickim uczelni opuści 32 studentów, którzy uzyskają prawo wykonywania zawodu.
O kierunku pielęgniarstwo i Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, kształcenie na kierunku pielęgniarstwo rozpoczęła w 2017 roku. Od początku studenci kształceni są w profilu praktycznym, zgodnie ze standardami kształcenia, co w rezultacie przyczyniło się do uzyskania 3-letnie akredytacji Krajowej Rady Szkół Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia. Uczelnia od nowego roku akademickiego 2021/2022 uruchomi nowoczesne Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. W MCSM zajęcia dydaktyczne dla kierunku pielęgniarstwo będą realizowane przez wsparcie przeszkolonej kadry dydaktycznej, nowoczesnym formami symulacyjnymi. Czynności i procedury, które wcześniej studenci ćwiczyli na sobie lub pacjentach, są dzisiaj prowadzone w warunkach wiernej symulacji na maszynach. Postęp techniczny pozwolił osiągnąć poziom wierności symulacji stanu organizmu człowieka. Urządzenia i fantomy są w stanie odwzorować zmieniającą się temperaturę ciała, także procesy życiowe i jednostki chorobowe. Pracując na symulatorze student ma możliwość wielokrotnego powtarzania określonych ćwiczeń i obserwacji bez narażania się na obciążenie psychiczne wynikające z kontaktu z drugim człowiekiem poddanym takiemu procesowi.
Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej powstaje w ramach realizacji projektu „Program rozwojowy kierunku pielęgniarstwo IKFiZ w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu” Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Oś priorytetowa V. Wsparcie dla obszaru zdrowia. Działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.
W odpowiedzi na wysokie oczekiwania lokalne i społeczne PWSZ w Raciborzu podejmuje obecnie intensywne działania na rzecz uruchomienia studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo.
Znaczenie kierunku dla środowiska lokalnego
W obecnych czasach Pielęgniarstwo jest zawodem o szczególnym znaczeniu dla całego społeczeństwa. Aktualnie obserwujemy niekorzystne zmiany zdrowotne (pandemia COVID-19), demograficzne oraz związane z zapotrzebowaniem krajowego i europejskiego rynku pracy. Stały wzrost odsetka osób w wieku podeszłym, występowanie zjawiska wielochorobowości, zagrożenia epidemiczne, stwarzają potrzebę kształcenia odpowiedniej liczby wysoko wyspecjalizowanej kadry pielęgniarskiej przygotowanej także do szeroko zakrojonych działań na rzecz promocji zdrowia oraz zapobiegania chorobom.
Studia prowadzone w ramach kierunku Pielęgniarstwo idealnie wpisują się w zapotrzebowanie na rynku pracy w sektorze ochrony zdrowia, zarówno lokalnie w Raciborzu jak i w cały regionie. PWSZ w Raciborzu to jedyna w tej lokalizacji uczelnia kształcąca na tym kierunku (najbliższe to: Katowice, Opole, Wrocław), a absolwenci Pielęgniarstwa mają możliwość zatrudnienia w regionalnych podmiotach służby zdrowia. Wskazuje na to współpraca uczelni z kilkudziesięcioma, zarówno państwowymi jak i prywatnym, placówkami służby zdrowia.
O uczelni
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu istnieje od 2001 roku. Uczelnia oferuje 12 kierunków i kształci studentów na studiach magisterskich, inżynierskich i licencjackich. PWSZ w Raciborzu posiada kampus przy ul. Słowackiego 55, gdzie znajdują się obiekty dydaktyczne, biblioteka, dom studenta, hale sportowe oraz biblioteka z czytelnią.
Ludzie:
Dariusz Polowy
Radny, były prezydent Raciborza
Grzegorz Swoboda
Starosta Raciborski
Michał Woś
Poseł na Sejm RP
Paweł Strózik
Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024
Ryszard Rudnik
Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu