środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Przestępcy zakładali firmy na bezdomnych. Potem "zatrudniali" w nich cudzoziemców i legalizowali ich pobyt w Polsce. Ile zarobili na tym procederze?

01.06.2021 14:28 | 0 komentarzy | żet

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu rozbili międzynarodową grupę przestępczą. Przestępcy legalizowali cudzoziemcom pobyt na terenie RP.

Przestępcy zakładali firmy na bezdomnych. Potem "zatrudniali" w nich cudzoziemców i legalizowali ich pobyt w Polsce. Ile zarobili na tym procederze?
W proceder było zamieszanych 20 osób. To obywatele Polski, Ukrainy, Tunezji i Egiptu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

3000 euro - tyle wynosiła stawka za legalizację pobytu cudzoziemca w Polsce. W ciągu trzech lat przestępcy zarobili w ten sposób niemniej niż 2,214 mln zł.

Cudzoziemcy mogli być niebezpieczni

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu prowadzili śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej działającej w okresie od 2016 do 2019 roku na terenie całej Polski. Grupa zajmowała się legalizowaniem na terenie RP pobytu cudzoziemcom pochodzącym m.in. z Iraku, Iranu, Afganistanu, Jemenu, Jordanii, Syrii, Pakistanu, Egiptu, Algierii, Indii, Iraku, Bangladeszu, Libii, którzy mogli stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Na czym polegał przestepczy proceder?

Kierujący przestępczym procederem obywatel Egiptu - mieszkaniec województwa mazowieckiego wykorzystywał do tej działalności osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Oferował im niewielkie kwoty pieniężne, w zamian za założenie podmiotu gospodarczego na swoje dane osobowe. Założone podmioty nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej, a jedynie służyły do wystawiania fikcyjnych umów o zatrudnieniu, które następnie grupa przestępcza wykorzystywała do wyłudzenia cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terenie RP.

W skład grupy wchodziły osoby zajmujące się rejestrowaniem podmiotów gospodarczych na swoje dane osobowe oraz pełnomocnicy cudzoziemców, którzy zajmowali się wypisywaniem wniosków o zezwolenie na ich pobyt czasowy na terenie RP, kompletowaniem niezbędnej dokumentacji dotyczącej wniosków, a następnie reprezentowaniem cudzoziemców przed organami państwowymi.

Skutkiem działalności grupy było wyłudzenie 67 czasowych zezwoleń na pobyt cudzoziemców na terytorium RP (w związku z podjęciem przez cudzoziemców pracy) oraz usiłowanie wyłudzenia 97 takich zezwoleń. W toku śledztwa ustalono, iż kierownik grupy pobierał od jednego cudzoziemca za załatwienie karty pobytu kwotę pieniężną w średniej wysokości 3 000 Euro. Szacuje się, iż zyski grupy przestępczej wyniosły nie mniej niż 2 214 000 złotych.

20 oskarżonych

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na sporządzenie i skierowanie do sądu aktu oskarżenia przeciwko 20 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzili Polacy, jak również obywatele Ukrainy, Tunezji i Egiptu. Zorganizowana grupa przestępcza swoją nielegalną działalność skoncentrowała przede wszystkim na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

 Funkcjoanariusze zabezpieczyli mienie członków grupy przestępczej na poczet przyszłych kar.

Funkcjoanariusze zabezpieczyli mienie członków grupy przestępczej na poczet przyszłych kar.

Wobec podejrzanych w trakcie śledztwa zastosowano środki zapobiegawcze w postaci siedmiu tymczasowych aresztowań, piętnastu dozorów policji, piętnastu zakazów opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportów oraz piętnastu poręczeń majątkowych.

źródło: SG, oprac. żet