Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

W PGG węgiel sprzedaje robot

20.08.2020 12:15 | 0 komentarzy | acz

Polska Grupa Górnicza opracowała rozwiązanie, które wspierać proces sprzedaży węgla. Informatyczny robot obsługuje sprzedaż poszczególnych sortymentów węgla, automatycznie analizuje codzienne zamówienia od klientów oraz plany wydobywcze w poszczególnych kopalniach spółki.

W PGG węgiel sprzedaje robot
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mowa o oprogramowaniu klasy RPA (z ang. Robotic Process Automation) do automatycznej awizacji węgla na wagach drobnicowych. Rozwiązanie to przygotowali i wdrożyli specjaliści z Zakładu Informatyki i Telekomunikacji przy współpracy Biura ds. Rynku Komunalno-Bytowego PGG.

- To przykład wpisywania się Polskiej Grupy Górniczej S.A. w trend cyfryzacji przedsiębiorstw na świecie. Jej przejawem jest postępująca automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych – ocenia Tomasz Rogala, prezes PGG.

Opracowany w spółce robot wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne oparte m.in. na frameworkach Ionic 4, Angular 6, kontrolkach DevExtreme oraz bazie danych Microsoft SQL Server. Jest to początek rozwoju technologii Robotic Process Automation w Polskiej Grupie Górniczej.

W czym pomaga robot do awizacji węgla? Dzięki zdefiniowanym wcześniej algorytmom automatycznie przydziela określone sortymenty węgla kamiennego klientom, zgodnie z ich zamówieniami na dany dzień, pamiętając o planach produkcyjnych poszczególnych zakładów wydobywczych. Rozwiązanie zintegrowano z działającym już w spółce systemem ERP.

Robot upraszcza proces przydzielenia węgla dla poszczególnych klientów i eliminuje etap ręcznego rozdziału. Do tej pory był on obsługiwany przez zespoły pracowników w Działach Obsługi Klienta w każdej z kopalń. Teraz system zastąpił pracę około 30 osób, które ręcznie wprowadzały dane do systemu.

Robota do awizacji węgla wyposażono także w zdolność raportowania i analizowania danych: potrafi śledzić na bieżąco zapotrzebowanie na poszczególne rodzaje surowca, porównuje zamówienia z możliwościami produkcyjnymi w poszczególnych kopalniach.

W programie umieszczono także mechanizmy, które pozwalają głównemu operatorowi systemu dynamicznie modelować działanie wybranych algorytmów zgodnie z aktualnymi potrzebami rynku węgla. Specjaliści ZIT pracują wciąż nad rozszerzeniem możliwości systemu.