Ekologiczne ogrzewanie gazem płynnym ze zbiornika. Kluczowe informacje
Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając sposób ogrzewania swojego domu? Śledząc doniesienia o szkodliwości smogu oraz biorąc pod uwagę konsekwencje uchwał antysmogowych warto zdecydować się na rozwiązanie, które będzie przyjazne środowisku. W zgodzie z naturą oraz obowiązującym prawem może iść również oszczędność oraz wygoda. Te wszystkie aspekty spełnia ekologiczne ogrzewanie gazem płynnym ze zbiornika AmeriGas. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sposobie ogrzewania?
Bezpieczny i przemyślany wybór
Wszelkie zmiany dotyczące sposobu ogrzewania mogą budzić obawy u gospodarza. Może pojawiać się mnóstwo wątpliwości co do późniejszej wysokości rachunków. Jednak niepotrzebnie. Zanim właściciel podejmie decyzję otrzymuje od dostawcy komplet informacji, co do wysokości możliwych kosztów, sposobu rozliczania oraz wyceny instalacji zbiornika. Otrzymuje bezpłatną wycenę wiedząc krok po kroku o przebiegu ewentualnej realizacji usługi. Obecnie, gdy już coraz więcej spraw formalnych można zrealizować przez Internet, tak również w przypadku dostawcy gazu można otrzymać wycenę drogą elektroniczną. Po otrzymaniu kosztorysu, zawsze warto ponownie skonsultować się ze specjalistą u dostawcy, który odpowie na wszelkie ewentualne wątpliwości.
Klarowny system rozliczeń
Gospodarze mogą rozliczać się z dostawcą jednorazowo za dostawę gazu płynnego lub miesięcznie w zależności od ilości zużytego gazu.. Co więcej, w przypadku dostawcy AmeriGas może obowiązywać stała cena gazu płynnego nawet na 2 lata. Płatności za gaz rozłożone równomiernie w perspektywie kolejnych miesięcy dla wielu gospodarzy są dużą zaletą. Zwłaszcza dla tych, którzy zawsze lubią mieć domowy budżet pod kontrolą. Instalacja gazowa może służyć nie tylko do ogrzewania domu, ale także do podgrzewania wody oraz zasilania kuchenki gazowej.
Jak koszt instalacji oraz użytkowania może przebiegać w praktyce? Przykładowo instalacja od dla budynku jednorodzinnego o powierzchni ok. 140 m², ze zbiornikiem dzierżawionym, kotłem kondensacyjnym 120 l to 10 000 - 17 000 zł. Średni roczny koszt użytkowania instalacji w tym przypadku wynosi około 3000 zł.
AmeriGas pokrywa koszt zbiornika oraz zewnętrznej instalacji, natomiast właściciel jedynie koszt pieca oraz instalacji wewnętrznej.
Omawiając kwestię kosztów warto wiedzieć, że obowiązuje rządowy program „Czyste powietrze”. Program wdrażany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska uwzględnia wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe. Wówczas wysokość dotacji zależy od progu dochodowego. Warunki dopłat mogą także wynikać z programów prowadzonych przez urzędy danej gminy. Wnioski można składać do WFOŚiGW obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny, którego dotyczy przedsięwzięcie lub za pośrednictwem gmin, które przyłączyły się do realizacji rządowego programu.
Skąd potrzeba modernizacji?
Według wyliczeń Polskiego Alarmu Smogowego, aż 52 proc. wszystkich emisji pyłów PM10 i 87 proc. emisji benzo(a)pirenu pochodzi z ogrzewania domów węglem i drewnem. Mając na względzie skutki szkodliwych pyłów wpływających na zdrowie, warto rozważyć alternatywną formę ogrzewania domu. Smog stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Szacuje się, że w województwie śląskim wciąż użytkowanych jest około pół miliona kotłów pozaklasowych.
Obowiązują regulacje prawne, które zakazują używania kotłów starej generacji tzw. „kopciuchów”, jednak tempo realizacji wymiany starych pieców na nowe zdaniem wielu aktywistów nie jest zadowalające. Terminy wymiany pieców zależą od długości ich użytkowania, te eksploatowane powyżej 10 lat należy wymienić do końca 2021 roku. Kotły użytkowane od 5-10 lat do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów muszą wymienić do końca 2025 roku. Kotły klasy 3 i 4 należy wymienić do końca roku 2027. Za niedostosowanie się do zapisów uchwały antysmogowej grożą sankcje. Przepisy zakazują spalania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz wilgotnego drewna.
Eko-rewolucja. Komfort
Gospodarze, którzy korzystali dotychczas z pieca węglowego i przeszli na gaz płynny AmeriGas chwalą sobie wygodę. Instalacja zbiornikowa jest bezobsługowa, co może mieć szczególne znaczenie także dla osób starszych rozważających taką metodę ogrzewania. Domownicy nie są angażowani w obsługę systemu, w przeciwieństwie do pieca na węgiel czy pellet, gdzie ich użytkowanie wymaga ciągłego nadzoru, sprzątania, wysiłku i czasu. Natomiast w przypadku instalacji zbiornikowej odczyty z licznika odbywają się zdalnie bez angażowania gospodarza, dzięki czemu płaci każdego miesiąca tylko za zużyty gaz.
Inwestycja chętnie realizowana jest w domostwach, gdzie nie została doprowadzona sieć gazowa. Stanowi również alternatywę do stosowania butli z gazem, która w zależności od użytkowania wymaga częstego wymieniania. . Najczęściej butle znajdują swoje zastosowanie przy kuchenkach gazowych i grillach, gdzie taki system nie jest obarczony stałymi opłatami. Z praktycznego punktu widzenia warto wziąć pod uwagę cały szereg możliwego zastosowania gazu ze zbiornika, który posłuży nie tylko gotowaniu. Rozwiązanie proponowane przez AmeriGas służy gospodarzom, zwłaszcza, że koszty ogrzewania gazem płynnym są w tej chwili porównywalne do kosztów ogrzewania gazem ziemnym z sieci.
Tekst sponsorowany
Najnowsze komentarze