Wojewoda wszczyna postępowanie w sprawie nowej kopalni w Rybniku
Pomimo zawieszenia przez RDOŚ postępowania w sprawie złoża „Paruszowiec”, temat planowanej budowy na terenie Rybnika nowej kopalni wciąż nie jest zamknięty. Tym razem za sprawą wojewody.
Wojewoda Śląski wszczął postępowanie nadzorcze, ze względu na zastrzeżenia do treści uchwały Rady Miasta Rybnika, w sprawie MPZP obejmującego obszar w rejonie ul Golejowskiej, jako podjętej - zdaniem wojewody – „z istotnym naruszeniem prawa”. Chodzi o zapis, mówiący o zakazie realizacji w tym miejscu przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko.
- Dla nas wszystkich ta przestrzeń w jasny sposób wiąże się z tematem kopalni Paruszowiec. Być może wstrzymana przez inwestora procedura postępowania środowiskowego obliczona jest na korzystne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, lub sądowe, jeśli dojdzie do skierowania sprawy na tę drogę – mówi Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika.
W odpowiedzi na zawiadomienie o wszczęciu postępowania nadzorczego, Prezydent Miasta Rybnika przekazał Wojewodzie Śląskiemu obszerne wyjaśnienia miasta w tej sprawie, uzasadniając zgodność z prawem treści podjętej przez radę Miasta Rybnika uchwały, wnosząc jednocześnie o umorzenie postępowania.
- Piłka w grze. Przesłaliśmy obszerne wyjaśnienia do wojewody w związku z zapisami w planach zagospodarowania przestrzennego, które naszym zdaniem nie naruszają prawa. Jesteśmy zdeterminowani by zrobić wszystko, co w naszej mocy by ta kopalni na terenie Rybnika nie powstała – zapowiada prezydent Piotr Kuczera.
Stanowisko Wojewody Śląskiego zmobilizowało też mieszkańców Rybnika do wystąpienia z apelem o uznanie uchwały za zgodną z prawem. Mieszkańcy wskazują, że uchwała została podjęta jednogłośnie przez radnych wszystkich opcji i zgodnie z wolą i w interesie przeważającej części mieszkańców miasta.
- Wprowadzone przez Radę Miasta zmiany w planie mają uniemożliwić powstanie nowej kopalni węgla i ochronić mieszkańców i mieszkanki Rybnika przed katastrofą ekologiczną, gospodarczą i społeczną. Przeciwko nowej kopalni wypowiedzieli się jednogłośnie radni w uchwale z dnia 23 maja 2019 r. We wszystkich sondażach przeciwnicy kopalni stanowią ponad 70% respondentów – przypominają mieszkańcy, skupieni wokół społecznej grupy „NIE dla eksploatacji złoża "Paruszowiec"”
Apel można podpisać na stronie: https://naszademokracja.pl/petitions/nie-dla-nowej-kopalni-w-rybniku
Komentarze
3 komentarze
po co nowe gruby jak nie idzie utrzymac tego co jest? spółki firmy i inne sraty taty kasa tylko chabi ktoś i wyprowadza ją ze spółki kiedyś były yno 2 firmy prg i pbsz a kożdo gruba była na własnym rozrachunku a teraz misz masz i tak to wszystko zamkna w piz du do tego państwo doprowadza i zasrane spółki abo niech to oddaja chińczykom oni se zyski wypracuja
Pieniążki z fedrowania cacy, kopalnia - be! przez lata ryto pod Chwałowicami, Boguszowicami, Niedobczycami, Radlinem, Rydułtowami, Pszowem, Wodzisławiem... a Rybnik tylko spijał śmietankę, a teraz obuzrenie bo kopalnia za blisko centrum "stolicy ROW-u?". Tak lubicie tą nazwę ROW, czas na nią w końcu zasłużyć :)
Czy coś jest zgodne z prawem to chyba orzeka sąd, a jak są wątpliwości prawne to Wojewoda musi zareagować, bo też ciążą na nim obowiązki.
Cała sprawa wygląda mi że się skończy grubym odszkodowaniem dla BAPRO, albo jeśli to już zapranowane to żłoże Paruszkowiec trafi na listę strategicznych złóż i kopalnia powstanie.