Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Mieszkanie chronione w Niedobczycach już gotowe

04.06.2019 06:33 | 0 komentarzy | acz

W jednym z bloków przy ul. Paderewskiego w Rybniku-Niedobczycach miasto przygotowało mieszkanie chronione i wspomagane dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Mieszkanie chronione w Niedobczycach już gotowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W trzypokojowym, umeblowanym i w pełni wyposażonym w sprzęt kuchenny lokum, zamieszka w najbliższych dniach 6 osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Cogito Noster”.

- W marcu tego roku budynek mieszkalny przy ul. Paderewskiego został podłączony do sieci ciepłowniczej. W mieszkaniu przeznaczonym na mieszkanie chronione i wspomagane Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wykonał wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania - mówi Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika.

Idea mieszkania chronionego polega na przygotowywaniu, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia. W Rybniku tego typu mieszkanie, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością psychiczną powstało po raz pierwszy.

Pod okiem specjalistów z „Cogito Noster” lokatorzy niedobczyckiego mieszkania - osoby, które z powodu choroby psychicznej mają trudności w codziennym funkcjonowaniu zwłaszcza w kształtowaniu kontaktów interpersonalnych i społecznych - będą się uczyć samodzielnego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego.

- W głównej mierze są to osoby posiadające stałe źródło dochodu, mające zatrudnienie na otwartym rynku pracy, co w przyszłości pozwoli im na utrzymanie własnego mieszkania i w pełni samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie, co ma realny wpływ na znaczne obniżenie długotrwałych okresów hospitalizacji, a co za tym idzie na znaczne obniżenie społecznych kosztów leczenia osób niepełnosprawnych przewlekle chorujących psychiczne – mówi Danuta Szostakowska, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy „Cogito Noster”.

Zespół wykwalifikowanych specjalistów będzie prowadził w mieszkaniu chronionym cykl zajęć ogólnorozwojowych takich jak trening kulinarny, trening higieniczny, trening budżetowy czy zajęcia rozwijające umiejętności społeczne jak trening umiejętności prowadzenia rozmowy czy załatwiania spraw urzędowych. Będą też prowadzone grupy wsparcia dla rodzin osób – użytkowników mieszkania chronionego mające na celu dostarczenie wiedzy na temat usamodzielnienia ich najbliższych oraz przygotowanie do „opuszczenia gniazda” przez ich dorosłe dzieci.
(acz)