Jerzy Buzek w Wodzisławiu: zamiast wieczystego wojowania mamy wieczyste negocjowanie
Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecnie europarlamentarzysta prof. Jerzy Buzek spotkał się z samorządowcami powiatu wodzisławskiego. Mówił o przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, a dokładnie o środkach, z których będą mogły czerpać samorządy.
Były premier Jerzy Buzek przyjechał 22 marca do Wodzisławia Śl. Głównym celem jego wizyty był udział w wydarzeniu, nad którym sprawował patronat - chodzi o Międzynarodowy Konkurs Językowy organizowany w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl.
Przy tej okazji prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca i starosta wodzisławski Leszek Bizoń postanowili zaprosić prof. Jerzego Buzka na spotkanie w gronie samorządowców, urzędników i przedstawicieli samorządu gospodarczego z terenu całego powiatu. Spotkanie odbyło się w wodzisławskiej bibliotece.
Były drogi, będą...
Jerzy Buzek opowiadał o swojej działalności w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. Mówił też o planach Brukseli dotyczących przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, czyli po 2020 r. Przypomniał, że w ramach poprzednich budżetów Polska czerpała duże środki na budowę kanalizacji czy na drogi. Teraz priorytety będą nieco inne. - Wcześniej języczkiem uwagi były sprawy komunalne. Później kładziono nacisk na inwestycje. Teraz zaczynamy przechodzić na projekty społeczne. To one zadecydują o sukcesie całego kraju - zapowiedział Jerzy Buzek.
Więcej dla seniorów
Zgodnie z planami aż czterokrotnie ma wzrosnąć pula środków na politykę senioralną. W tym na promowanie idei uczenia się przez całe życie, na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego czy aktywizację zawodową osób starszych. - Projekty dotyczące osób starszych mogą mieć w najbliższym czasie największe znaczenie - zapewnił europarlamentarzysta. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa w Europie. Jako ciekawostkę prof. Buzek podawał przykłady rozwiązań stosowanych przez niektóre urzędy pracy. Tworzone są specjalne „okienka” dedykowane seniorom. Tam mogą oni zapoznać się z ofertami zatrudnienia dedykowanymi osobom starszym. Chodzi o to, by osoby, które czują się sprawne, aktywne i mają chęć pracować, miały taką możliwość, z korzyścią dla całego społeczeństwa, bo przecież w wielu krajach brakuje rąk do pracy. Z zastrzeżeniem, że nie będą to zajęcia wymagające dużego wysiłku fizycznego.
Potrojony ma zostać budżet na programy związane z wymianą uczniów czy studentów. - Weźcie to pod uwagę, to dotyczy waszych szkół, waszej młodzieży - przypomniał europarlamentarzysta.