Apel do poszukiwaczy skarbów
Raciborscy policjanci zwracają się z apelem do wszystkich osób, które dokonują poszukiwania „skarbów” tzw. wykrywaczem. Teraz takie nielegalne poszukiwania są przestępstwem.
1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków – dotąd było to wykroczenie, obecnie – przestępstwo. Należy dodać, że w przepisach nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie dotychczasowych obowiązków i zasad odnośnie poszukiwania zabytków.
Co zrobić aby otrzymać pozwolenie? Należy złożyć wniosek i wnieść opłatę skarbową i na podstawie takiego pozwolenia można poszukiwać zabytki. Pozwolenie na poszukiwanie zabytków może otrzymać każdy, kto złoży do właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek.
Należy pamiętać, że niewłaściwie prowadzone poszukiwania mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa archeologicznego. Oryginalne otoczenie jest tą najcenniejszą wartością dla zabytku, ponieważ jest źródłem informacji, które w przypadku niewłaściwie prowadzonych poszukiwań są bezpowrotnie tracone. Kara za niszczenie zabytków, w tym stanowisk archeologicznych, to nawet 8 lat pozbawienia wolności.
(acz)
Komentarze
3 komentarze
w oby dwóch przypadkach musicie to zgłosić najpierw pozowlenie od wlaściciela gruntu poźniej skladacie wniosek do WKZ oplata skarbbowa okolo 100 zł potem czekaci ena decyzje i jak otrzymacie zgode bo możeci ejej nie dostac równiez to wtedy dopiero legalnie wchodzicie ze swoim sprzetem i szukacie jedyne co wam na ta chwile zostaje i co jest legalne to czyszzenie miejskich placów zabaw, plaż i kompielisk tam nie trzeba zadengo pozwolenia jedynie nalezy poinformowac wlasciciela o zamiarrze czyszczenia kapielika bad zplacu zabaw ze smieci pozdrawiam :)
A czy zagubionych kluczy podczas zbierania grzybów, też nie wolno mi szukać ?
A na wlasnej dzialce tez mi nie wolno szukac zgubionego gwozdzia czy sruby