środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Ksiądz Jan Szywalski o jubileuszu 150-lecia kościoła w Cyprzanowie

09.12.2018 07:00 | 0 komentarzy | red

Może nas to dziwić, ale ta mała wioska ma długą historię - pisze ks. Jan Szywalski.

Ksiądz Jan Szywalski o jubileuszu 150-lecia kościoła w Cyprzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeszcze jedna miejscowość pod Raciborzem obchodziła niedawno okrągłą rocznicę swojego kościoła: parafia Trójcy Świętej w Cyprzanowie. Spokojna, zadbana miejscowość między Pietrowicami a Lekartowem. Właściwie miejscowość jest zlepkiem dwóch wiosek: Cyprzanowa i Janowic. Przed wojną nazywano ją Janowitz, po 1945 r. Cyprzanów, Będziemy te nazwy używali zamiennie, bo kościół leży w obrębie dawnych Janowic.

Historia

Może nas to dziwić, ale ta mała wioska ma długą historię. Cytuję za opracowaniem wydanym w formie broszury z okazji jubileuszu przez Brunona Stojera: „Pierwsza wzmianka o Janowicach pochodzi z 15 października 1339 r., kiedy to rycerz Mieszko (Mesko) z Kornicy, za zgodą księcia z Opawy i raciborskiego Mikołaja II, podarował wszystkie dobra ze wsi Janowiez (co stanowi około pół wioski), położonej nad rzeką Czen (Cyną) wraz ze wszystkimi poddanymi i użytkami, kościołowi farnemu w Raciborzu. Darowizna ta stanowiła fundację mszalną, gdyż każdy raciborski proboszcz miał odtąd po wieczne czasy sprawować pierwszą w tygodniu mszę św. w intencji Mieszka i jego rodziny”. Nawiasem można by pytać: jak długo owe „wieczne czasy” trwały w farnym kościele?

W 1416 r. przeniesiono kolegiatę z zamku do kościoła farnego. Dobra tego kościoła przeszły wtedy na własność kapituły.

Akt sekularyzacyjny rządu pruskiego w 1810 r. rozwiązał kapitułę, a jej dobra przeszły na własność pana zamku raciborskiego, który równocześnie miał sprawować patronat nad kościołem w Janowicach, a więc miał dbać o utrzymanie miejscowej świątyni i jego kapłana.

Podobna była historia Cyprzanowa: w 1368 r. folwark Cyprzanów należał do kolegiaty zamkowej. Nazwa związana jest z jednym z kantorów kapituły Cypriana, zmarłego w 1431 r.

Parafia

Spis parafii archiprezbiteratu raciborskiego z 1376 r. wymienia wśród 18 parafii również Janowice. Ponieważ leży po lewej stronie Cyny, była częścią diecezji wrocławskiej i dekanatu raciborskiego. Pobliskie zaś Pietrowice i Samborowice należały do diecezji ołomunieckiej.