Budują nam cztery dodatkowe zbiorniki retencyjne
Oprócz przeciwpowodziowego zbiornika Racibórz Dolny powstają jeszcze cztery zbiorniki retencyjne. - Trwają prace ziemne - informuje Linda Hofman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
– Przy drodze z Syryni do Bukowa, po lewej stronie, jeszcze przed torami, trwają jakieś prace ziemne. Pracuje ciężki sprzęt, są prowadzone pomiary. Co tam się dzieje? – napisał do nas czytelnik Adam.
W pierwszej kolejności o inwestycję zapytaliśmy w Urzędzie Gminy w Lubomi. – Powstaje zbiornik retencyjny Syrynka – wyjaśnił nam wójt Czesław Burek. Okazuje się, że to tylko jeden z czterech budowanych zbiorników retencyjnych. Wszystkie one mają stanowić – poza budowanym zbiornikiem Racibórz Dolny – dodatkową ochronę przed powodzią.
Odwodnienie dużego terenu
O szczegóły dotyczące budowy zbiorników współtowarzyszących zbiornikowi Racibórz zwróciliśmy się do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Inwestycja przewiduje wykonanie czterech zbiorników współtowarzyszących. Kolejno są to: zbiornik retencyjny Buków wraz z pompownią, zbiornik retencyjny Syrynka, zbiornik retencyjny Pogrzebień oraz zbiornik retencyjny Lubomia wraz z pompownią. Wszystkie one mają odpowiadać za odwodnienie obszaru przylegającego do zbiornika Racibórz. - Ponadto zakłada się wykorzystanie istniejącego zbiornika rekreacyjnego KWK „Jasmos”, przylegającego bezpośrednio do zbiornika Buków, jako dodatkową retencję w przypadku wystąpienia wezbrań powodziowych - wyjaśnia Linda Hofman, rzecznik prasowy RZGW.
Zbiornik Syrynka
Zbiornik Syrynka o pojemności retencyjnej 297 tys. m3 i powierzchni ok. 40 ha zlokalizowano przy południowo-wschodniej stronie drogi Syrynia–Buków (to o ten zbiornik pytał nas czytelnik Adam).
Ludzie:
Czesław Burek
Wójt Gminy Lubomia
Komentarze
3 komentarze
Topią kasę w błocie niepotrzebnie. A wystarczyło tylko wywalić tych parę domów z bukowa i mamy zbiornik, dodatkowo na tym terenie są znaczne pokłady żwiru więc Budimex miałby darmowy żwir na budowę obwałowania Zbiornika Racibórz. W miejscu obecnego bukowa powstał by znaczny zbiornik do Lubomki i Syrynki. A wzdłuż drobi od Syryni do mostu w Krzyżanowicach mogła być Lubomska strefa przemysłowa czyli Betoniarnie, Żwirownie, Asfaltownie, Wysypiska no i oczywiście Oczyszczalnia ścieków lokalizacja idealna ze względu na najniższe położenie terenu w gminie i nie tylko więc znowu wpływy do budżetu.
do ~ft (83.238. * .163) zbiorniki retencyjne mają SPUST a nie przepompownię Pomyśl .........
A co jak zbiorniki retencyjne będą pełne a zostanie wyłączony prąd ? Wodę można przepompować tylko za pomocą agregatów.