Budują nam cztery dodatkowe zbiorniki retencyjne
Oprócz przeciwpowodziowego zbiornika Racibórz Dolny powstają jeszcze cztery zbiorniki retencyjne. - Trwają prace ziemne - informuje Linda Hofman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Zbiornik Lubomia
Ostatni z zaprojektowanych zbiorników to zbiornik wyrównawczy dla pompowni w miejscowości o tej samej nazwie - Lubomia. Został posadowiony pomiędzy nasypem kolejowym a drogami: Lubomia-Racibórz (ulica Graniczna), Lubomia-Nieboczowy Stare (ulica Paprotnik) oraz Lubomia-Buków. Powierzchnia zbiornika to 20 ha, zaś pojemność to 200 tys. m3. Zbiornik w przypadku piętrzenia gromadzi wody cieku Lubomka, które za pomocą pompowni wyposażonej w 4 agregaty przepompowane zostaną do zbiornika głównego.
Na jakim etapie jest budowa zbiorników retencyjnych? - W obszarze przewidzianym dla wszystkich czterech zbiorników retencyjnych trwają prace ziemne, które są w większej mierze zaawansowane dla zbiorników Syrynka, Lubomia i Pogrzebień. Po uprzednich przygotowaniach terenu prace ziemne rozpoczęły się również dla zbiornika Buków - wyjaśnia Linda Hofman, rzecznik prasowy RZGW.
(mak)
Ideą budowy zbiornika Racibórz Dolny jest zapewnienie bezpieczeństwa i eliminacja ryzyka powodzi od strony rzeki Odry dla mieszkańców trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Suchy zbiornik uchroni przed katastrofalnymi w skutkach powodziami blisko 2,5 mln osób. Zamysł projektowy tej tak ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców inwestycji przeciwpowodziowej zakłada konieczne dla sprawnego jej funkcjonowania odwodnienie obszaru za wałem, czyli tzw. zawala. Właśnie temu celowi służą zaprojektowane zbiorniki retencyjne, towarzyszące polderowi Racibórz Dolny.
Ludzie:
Czesław Burek
Wójt Gminy Lubomia
Komentarze
3 komentarze
Topią kasę w błocie niepotrzebnie. A wystarczyło tylko wywalić tych parę domów z bukowa i mamy zbiornik, dodatkowo na tym terenie są znaczne pokłady żwiru więc Budimex miałby darmowy żwir na budowę obwałowania Zbiornika Racibórz. W miejscu obecnego bukowa powstał by znaczny zbiornik do Lubomki i Syrynki. A wzdłuż drobi od Syryni do mostu w Krzyżanowicach mogła być Lubomska strefa przemysłowa czyli Betoniarnie, Żwirownie, Asfaltownie, Wysypiska no i oczywiście Oczyszczalnia ścieków lokalizacja idealna ze względu na najniższe położenie terenu w gminie i nie tylko więc znowu wpływy do budżetu.
do ~ft (83.238. * .163) zbiorniki retencyjne mają SPUST a nie przepompownię Pomyśl .........
A co jak zbiorniki retencyjne będą pełne a zostanie wyłączony prąd ? Wodę można przepompować tylko za pomocą agregatów.