Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Skandynawska saga część druga czyli plener MDK

31.08.2018 15:06 | 0 komentarzy | kama

Granice? Nigdy żadnej nie widziałem, ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi. Mottem tegorocznego pleneru artystycznego pracowni plastycznej „Creatio” były słowa norweskiego żeglarza i odkrywcy Thora Heyerdahla.

Skandynawska saga część druga czyli plener MDK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyjazd ten był to drugą częścią skandynawskiej sagi mającej formę kilkuletniego projektu interdyscyplinarnego pracowni i dwudziestym drugim z kolei twórczym latem wychowanków Creatio.

Blisko pięćdziesiątka młodych artystów spędziła 2 tygodnie w zachodniej Norwegii nad fiordem Hardanger.

Natura i dziedzictwo regionu były tematem i inspiracją codziennych zajęć z dziedziny plastyki, muzyki, filmu, fotografii, sportu i kultury.

Niesamowite krajobrazy długich norweskich fiordów, zmieniające się kolory jezior, majestatyczne góry, rwące wodospady i urzekające miasteczka czy wioski zapierały dech w piersiach i stanowiły przepiękną scenerię działań młodych rybniczan.

Grupa mieszkała na urokliwej nadmorskiej farmie Vassel Gård w miasteczku Herand. Malowniczy klimat tradycyjnych zabudowań i niezwykła serdeczność gospodarzy spowodowały, że miejsce było magiczną krainą dla wszystkich uczestników. Rozległa przestrzeń łąk, pagórków, skał, lasów, jeziora i morza wzbogacała wyobraźnię i kreatywność młodych artystów.

Obserwowali i malowali rybackie miasta w plenerze, kreowali filmy oparte na motywach znanych obrazów, tworzyli małe dzieła sztuki z gęsich piór, poznawali i uwspółcześniali tajemnice średniowiecznych manuskryptów, eksperymentowali ze sztuką abstrakcyjną, sztuką papieru, sztuką ziemi, sztuką ciała i fotografią. W czasie pleneru powstały interdyscyplinarne projekty „Norwegian wood” i „Vigeland 2018”, a także instalacje i happeningi „Granice”, „Miasteczko Creatio” czy „Brama do snów”.

Wieczory były poświęcone wykładom poruszającym zagadnienia muzyczne, filmowe, geograficzne, naukowe i artystyczne. Uczestnicy mieli również możliwość zmierzenia się z ciekawą formułą prezentacji jaką jest japońska Pecha Kucha.

W samej Norwegii podróżnicy z Creatio zwiedzili 900-letnie Bergen – „bramę do fiordów” a równocześnie miasto murali Banksyego i drewnianych chat bryggen, udali sięz wizytą do regionalnej galerii Hardanger Art Gallery gdzie przeszli „drogę sztuki”.

Młodzi ludzie poznawali fascynujące zakątki i pływali w wodach fiordu i jeziora, wybrali się na całodniową górską wędrówkę i wspinaczkę do wodospadu Vøringsfossen.

W deszczu i mgle podziwiali specjalność norweską – jeden ze stovkirke czyli drewniany kościół słupowy w Heddal

Na dwa ostatnie dni plener przeniósł się do stolicy Norwegii – Oslo.

Tam w muzeach nasi wychowankowie oglądali dzieła Edwarda Muncha, Picassa i van Gogha, przypominali sobie historię wyprawy i statku Kon-Tiki, zobaczyli i odegrali rzeźby Vigelanda, oglądnęli Operę i Ratusz w Oslo.

Spokojny wieczorny spacer po starówce i nadbrzeżu Aker Brygge zamienił się niespodziewanie w śpiewno-taneczny korowód bardzo kreatywnego Creatio.

Jesienią w Młodzieżowym Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej.